Jak golić nogi bez podrażnień i wrastających włosków? Moje sposoby
Gdy golimy nogi, narażamy skórę na podrażnienia i wrastanie włosów. Golimy je po to, żeby móc je odsłonić, tymczasem po takim zabiegu nogi są pokryte czerwonymi kropkami i nie nadają się do pokazywania. Na czym polega golenie nóg i jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu? Czym się różni golenie nóg od depilacji? Jak golić nogi bez podrażnień i wrastających włosków? Zaraz Wam wszystko wyjaśnię.
Na czym polega golenie nóg, a na czym depilacja?
Golenie nóg to szybki, tani i bezbolesny sposób usuwania zbędnego owłosienia. Niestety, efekty golenia są bardzo krótkotrwałe, a częste stosowanie maszynki sprawia, że włosy odrastają coraz grubsze i mocniejsze. Macie do wyboru maszynkę jednorazową i taką z wymiennymi głowicami, a także golarkę elektryczną i kremy do depilacji. Kremy do depilacji dostępne w drogeriach działają jedynie na włoski na powierzchni skóry, więc przypominają klasyczne golenie. Z drugiej strony mają tę przewagę nad maszynką, że efekty ich stosowania utrzymują się dłużej.
Golenie nóg – przeciwwskazania
Wybór metody usuwania owłosienia zależy nie tylko od czynników, o których wspomniałam powyżej, lecz także od indywidualnych potrzeb skóry. Te ostatnie wynikają przede wszystkim z jej rodzaju. Jeżeli Wasza skóra ma skłonność do podrażnień lub przesuszenia, powinnyście unikać golenia. Dlaczego? Ponieważ ostrza przejeżdżające po skórze mogą naruszyć jej warstwę ochronną, czego prawdopodobną konsekwencją są uszkodzenia mechaniczne, czerwone krostki na nogach i nieprzyjemne uczucie swędzenia lub pieczenia. Jeżeli Wasze owłosienie jest ciemne i grube, już dwa dni po goleniu mogą pojawić się krostki spowodowane wrastaniem nowych włosów.
Problem z wrastaniem włosów w mniejszym stopniu dotyczy blondynek, których włosy są z natury cieńsze i miększe. Osoby, które powinny unikać golenia, muszą stronić także od kremów do depilacji, ponieważ silne substancje chemiczne o właściwościach rozpuszczających włos mogą podrażnić, a wręcz poparzyć delikatną skórę. Jeżeli Wasze włosy są ciemnie, krem może okazać się za słaby, aby usunąć je wszystkie.
Czym się różni golenie nóg od depilacji?
Oba zabiegi mają na celu usunięcie niepożądanego owłosienia, ale każdy z nich w inny sposób. Golenie to mechaniczne usuwanie tej części włosków, która wyrosła ponad skórę. Maszynka lub golarka ucina włos właśnie na tym poziomie, a cebulkę pozostawia pod skórą. Z kolei depilacja polega na wyrwaniu całej łodygi włosa wraz z cebulką.
Jak golić nogi bez podrażnień i wrastających włosków?
Jeżeli zdecydujecie się na golenie, musicie przestrzegać kilku podstawowych zasad, które zminimalizują ryzyko podrażnień i wrastania włosków oraz przedłużą efekt zabiegu.
Po pierwsze, przygotujcie skórę do golenia. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg po kąpieli, podczas której pozbędziecie się martwego naskórka i brudu. To umożliwi dokładniejsze golenie, ponieważ ostrze maszynki będzie poruszało się wyłącznie po owłosionej skórze, a nie po warstwie zanieczyszczeń. Ponadto ciepła woda rozmiękczy skórę i włoski, które w efekcie nie będą stawiały dużego oporu maszynce. Jeżeli przed goleniem zrobicie peeling, zapobiegniecie wrastaniu odrastających włosków.
Po drugie, maszynka, której używacie, musi być ostra. Golenie stępiałymi, zardzewiałymi ostrzami to jeden z najczęściej popełnianych błędów przy tym zabiegu. Jeżeli korzystacie z maszynki jednorazowej, wyrzućcie ją do kosza po pierwszym użyciu, a jeżeli stosujecie maszynki z wymiennymi ostrzami, wkładajcie nowe, gdy tylko zauważycie pierwsze oznaki zużycia, takie jak utrata ostrości czy początki rdzewienia. Jedna głowica powinna wystarczy średnio na 5-10 zabiegów golenia nóg.
Pamiętajcie o higienie. Gdy skończycie golić nogi, dokładnie wypłuczcie, wysuszcie i schowajcie maszynkę w suche miejsce. Na mokrej lub przechowywanej w wilgotnym środowisku maszynce gromadzą się bakterie, które mogą prowadzić do zakażenia lub bakteryjnego zapalenia okołomieszkowego. Od czasu do czasu odkaźcie ostrza maszynki, aby wyeliminować ryzyko powikłań po goleniu.
Wybierajcie maszynki z wieloma ostrzami. Te jednorazowe są bardzo higieniczne, ale zwykle posiadają tylko jedno ostrze, dlatego niedokładnie usuwają włosy. Aby zabieg był skuteczny, maszynka musi przejechać po tych samych fragmentach skóry kilkukrotnie. W konsekwencji warstwa ochronna skóry zostaje naruszona, co potęguje jej podrażnienie. Dobra maszynka wyposażona w kilka ostrzy będzie ślizgać się po skórze gładko i bez trudu ścinać wszystkie włoski, nawet jeżeli golicie się z włosem, co jest dużo bezpieczniejsze dla skóry, ale może dawać mniej spektakularny efekt.
Unikajcie golenia na sucho, bo w konsekwencji nogi są nie tylko niedogolone, lecz także podrażnione. Aby golenie było szybkie, przyjemne i owocne, używajcie specjalnej pianki lub balsamu do golenia. Równie dobrym rozwiązaniem będzie olej kokosowy, który zapewni poślizg, nawilży skórę i zminimalizuje ryzyko podrażnienia.
Jeżeli myślicie, że golenie skończyło się, gdy odłożyłyście maszynkę, mylicie się. Skóra po goleniu i depilacji wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która ma na celu łagodzenie podrażnień i zapobieganie wrastaniu włosków. Po każdym zabiegu używajcie olejku lub balsamu nawilżającego i łagodzącego, na przykład na bazie panthenolu albo alantoniny. Taki kosmetyk ukoi podrażnioną skórę, zadba o odpowiedni poziom nawilżenia i zniweluje zaczerwienienie. Aby zapobiec wrastaniu włosków, wypróbujcie kosmetyki zmiękczające włosy oraz pamiętajcie o regularnych peelingach i szczotkowaniu ciała. Przewlekłe wrastanie włosów i stany zapalne mieszków włosowych mogą przerodzić się w poważne schorzenia, dlatego warto je skonsultować z lekarzem.
Jaką metodę golenia lub depilacji stosujecie i co robicie, żeby uniknąć podrażnień i wrastających włosków? Czekam na Wasze komentarze!
Dodaj komentarz