Przebarwienia? Pozbądź się ich raz na zawsze!
Cześć dziewczyny!
Pojawiają się po trądziku, uszkodzeniach naskórka, operacjach i innych kontuzjach. Są mało widoczne lub wręcz przeciwnie, zajmują duży obszar ciała i mają bardzo ciemny kolor. Czasami usuniesz je za pierwszym razem, a czasami zmagasz się z nimi przez kilka miesięcy. A niektóre z nich trudno nawet zakryć makijażem. Czy już wiesz, co mam na myśli? To nic innego jak przebarwienia. I jak tu sobie z nimi poradzić?
Czym są i jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia, czyli hiperpigmentacje, powstają na skutek odkładania się melaniny w skórze. Wtedy ich liczba jest za wysoka w komórkach skóry nazywanych keranocytami. Melanina jest produkowana w wyniku przemian zachodzących w melanocytach, a następnie dociera do keranocytów. To wszystko wpływa na intensywność pigmentacji, co jest z kolei jest uwarunkowane genetycznie i hormonalnie.
Większą pigmentację wywołuje też opalanie się. Przebarwienia powstają pod wpływem promieniowania UVB, a są wzmacniane przez promieniowanie UVA. Pierwszy typ promieni słonecznych odpowiada za opaleniznę opóźnioną, czyli taką, która uwidacznia się po około 72 godzinach. Natomiast promienie UVA odpowiadają za opaleniznę natychmiastową. Oprócz promieniowania wzmożoną aktywność melanocytów wywołują również stany zapalne skóry oraz substancje o działaniu fototoksycznym i fotoalergicznym.
Jak usunąć przebarwienia?
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się przebarwień, to musisz wyeliminować czynnik, który do nich doprowadził. Dużą rolę odgrywa tu także to, czy przebarwienie znajduje się w skórze właściwej, czy w naskórku, ile ma lat i jak bardzo jest rozległe. W usuwaniu przebarwień dobrze sprawdzą się następujące zabiegi:
1. Peelingi chemiczne
Podczas zabiegów wykorzystuje się kwasy o wysokim stężeniu. Ich działanie polega na złuszczeniu wierzchniej warstwy naskórka, przyspieszeniu odnowy komórkowej i rozjaśnieniu przebarwień. Peelingi wykonuje się w gabinecie lekarskim lub dermatologicznym, a jest to uzależnione stężeniem kwasu. W przypadku zabiegu przeprowadzanego w gabinecie lekarskim mogą wystąpić podrażnienia i powikłania. Kwasami, z których korzysta się najczęściej, są: glikolowy, kojowy, azelainowy, TCA, migdałowy, mlekowy.
2. Mikrodermabrazja
Zabieg polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka wykonywanym za pomocą specjalnych urządzeń wyposażonych w ścierne głowice. Zazwyczaj wykonuje się serię zabiegów przeprowadzanych w odstępie trzech lub czterech tygodni. Jest to uzależnione od kondycji skóry i głębokości przebarwień.
3. Laseroterapia
W leczeniu przebarwień tą metodą stosuje się różnego rodzaju lasery. Pozwala to na precyzyjne i skuteczne usunięcie zmiany oraz spowodowanie regeneracji komórek skóry. Długość terapii i typ lasera dobiera się na podstawie charakteru przebarwień.
4. Krioterapia
Zabieg polega na leczeniu niskimi temperaturami. Stosuje się tu wrażliwość komórek z melaniną na ujemne lub niskie temperatury. Podczas terapii punktowo wymraża się te komórki za pomocą ciekłego azotu.
Domowa pielęgnacja skóry z przebarwieniami
Laseroterapia, peelingi chemiczne i mikrodermabrazja mogą mocno podrażnić i wysuszyć skórę. Dlatego ważne jest zastosowanie regenerujących, łagodzących i nawilżających kosmetyków, a jakiś czas po zakończeniu terapii – preparatów zmniejszających pigmentację. Kosmetyczka lub lekarz zaleci ci odpowiednie produkty, które kupisz w aptece na receptę lub bez niej. Przeważnie stosuje się kwas azelainowy i kwas kojowy, które zapobiegają pigmentacji. Substancjami, które ułatwiają ich przenikanie do wnętrza skóry, są kwas glikolowy i witaminy.
Jaki jest wasz patent na przebarwienia?
Dodaj komentarz