Antyoksydanty w pielęgnacji skóry i włosów. Jak działają i które są najlepsze?

Opublikowane w: Skóra

Cześć!

Wolne rodniki, zanieczyszczenia, smog i inne czynniki środowiskowe niekorzystnie wpływają na kondycję cery i włosów. Jeżeli chcesz zadbać o swój wygląd i o swoje zdrowie, to najwyższa pora zastosować antyoksydanty. Sprawdź, jak działają, gdzie ich szukać i dlaczego są dla ciebie tak ważne.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki są cząstkami chemicznymi, które dla organizmu są niezwykle groźne. Źle wpływają na kondycję skóry, bo uszkadzają jej komórki i tkankę łączną. Wolne rodniki zaburzają pracę ceramidów w cemencie międzykomórkowym oraz powodują w ten sposób utratę wody i wysuszenie skóry. Niszczą lipidowe składniki sebum, powodują reakcje alergiczne, uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. Skutek? Skóra traci jędrność, gęstość i młodzieńczy wygląd. Jednak wraz z wiekiem skóra traci naturalny system obrony przeciw wolnym rodnikom, przez co jej kondycja ulega pogorszeniu.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty, inaczej nazywane antyutleniaczami, są substancjami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które przeciwdziałają wolnym rodnikom. Inny podział rozróżnia następujące rodzaje antyoksydantów:

  • enzymatyczne i nieenzymatyczne,
  • naturalne,
  • o właściwościach antyoksydacyjnych,
  • ekstrakty roślinne.

Które antyoksydanty są najlepsze?

1. Witamina A

Znajdziesz ją w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jest uważana za witaminę chroniącą skórę przed czynnikami zewnętrznymi powodującymi jej starzenie, czyli promieniami UV, wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami powietrza. Jak witamina A reaguje na wolne rodniki? Hamuje reakcje wolnorodnikowe, odpowiada za złuszczanie naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Poza tym wpływa na stan skóry, ujednolica jej koloryt, poprawia elastyczność i sprężystość.

2. Witamina E

Jest stosowana w kosmetyce i kosmetologii, występuje w produktach roślinnych i zwierzęcych. Witamina E ma zdolność przenikania do naskórka i skóry właściwej oraz do wbudowywania się w błony komórkowe. Poza tym wpływa na nawilżenie, elastyczność, ukrwienie, regenerację i metabolizm skóry. Witamina E jest nazywana witaminą młodości, ponieważ usuwa wolne rodniki, poprawia kondycję skóry i spowalnia procesy starzenia.

3. Witamina C

Jest bardzo ważna dla metabolizmu skóry oraz jej stanu i wyglądu. Bierze udział w produkcji kolagenu i uszczelnianiu ścian naczyń krwionośnych, poprawia mikrocyrkulację i wpływa na koloryt cery. Wraz z witaminą E jest skutecznym antyoksydantem, bo chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Ma nawet zdolność całkowitego usuwania niektórych wolnych rodników z organizmu.

4. Koenzym Q10

Występuje w komórkach żywych organizmów oraz jest elementem łańcucha oddechowego i odpowiada za metabolizm komórek skóry. Chroni lipidy i białka przed utlenianiem, neutralizuje wolne rodniki, co zwiększa zdolności obronne skóry. Koenzym Q10 stosuje się do pielęgnacji skóry dojrzałej. Zmniejsza zmarszczki, wpływa na metabolizm i regenerację, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Zabezpiecza przed zanieczyszczeniami środowiska i wolnymi rodnikami, przez co opóźnia procesy starzeniowe skóry.

A ty jak dbasz o swoją skórę? Które antyoksydanty stosujesz?

Jak dbać o skórę zimą? Najlepsze kosmetyki i triki pielęgnacyjne
Jak dbać o cerę naczynkową? Moje sposoby na popękane naczynka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *