Blizny i przebarwienia potrądzikowe. Czym są i jak im zapobiegać?

Opublikowane w: Cera
Blizny potrądzikowe

Cześć!

Masz trądzik, a na twojej buzi są widoczne grudki, zaskórniki i krostki? Musisz być przygotowana na to, że po jego wyleczeniu pozostaną blizny i przebarwienia. Na całe szczęście dla ciebie są pewne metody, dzięki którym unikniesz pojawienia się niedoskonałości w postaci ciemniejszych plam na skórze. Sprawdź, jak to zrobić i dowiedz się, czym są blizny i przebarwienia potrądzikowe.

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny takie inaczej nazywa się bliznami zanikowymi, czyli wnikającymi w głąb skóry. Pojawiają się na skutek stanów zapalnych lub używania nieodpowiednich preparatów do leczenia trądziku. Najczęściej występują na czole, policzkach, skroniach i w okolicach żuchwy. Są to blizny bolące, a przy ich powstawaniu tworzą się brązowe lub czerwone przebarwienia.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Podstawowy podział przebarwień został ustalony na podstawie głębokości ich występowania. Takiego pomiaru dokonuje się za pomocą lampy Wooda. Dzięki niej rozróżnia się następujące rodzaje przebarwień:

  • naskórkowe – występują najczęściej i są pochodzenia melanocytowego. Powstają w wyniku nadprodukcji melaniny lub są zaburzeniami postaci i budowy melanocytów;
  • skórna – występują rzadziej i charakteryzują się skupiskami melaniny w warstwie brodawkowej skóry właściwej;
  • mieszane – znajdują się w naskórku i w skórze właściwej.

Inny podział przebarwień wyróżnia:

  • Piegi – nieduże plamki występujące u osób z jasną karnacją. Są rozmieszczone niesymetrycznie, po obu częściach twarzy oraz na dłoniach, plecach i nogach. Barwnik, który tworzy piegi, jest umiejscowiony w naskórku i skórze właściwej.
  • Plamy słoneczne – inaczej nazywają się przebarwieniami nabytymi, które umiejscawiają się na twarzy, dłoniach i dekolcie. Melanina rozłożona jest tylko w naskórku, co daje możliwość całkowitego usunięcia. Przebarwienia nabyte dzielą się z kolei na:
  • plamy soczewicowate – powstają samoistnie lub w wyniku działania promieni słonecznych, najczęściej pojawiają się u osób po 45 roku życia. Są umiejscowione na twarzy i rękach, a przyjmują postać brunatnych plam o wielkości kilku milimetrów;
  • ostuda – to przebarwienie hormonalne, rozległe i symetryczne w żółtobrunatnym kolorze. Występuje na czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą najczęściej u kobiet ciążą lub u tych, które przyjmują antykoncepcję.

Jak wyleczyć blizny?

Blizny możesz leczyć na dwa sposoby. Pierwszy polega na złuszczaniu wierzchnich warstw skóry za pomocą peelingów mechanicznych (mikrodermabrazji) lub chemicznych (z zastosowaniem kwasów). Kuracja trwa bardzo krótko, a takie zabiegi przeprowadza się szybko, ale dają mniej trwały efekt. Drugi sposób natomiast zapewnia długotrwały rezultat, ale proces leczenia trwa dłużej. Chodzi tu o takie zabiegi, które wykorzystują proces samoregeneracji organizmu. Jednym z przykładów może być więc laseroterapia. W jej trakcie dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanek i „zmuszenia” ich do samoistnej odbudowy.

Jak zapobiegać przebarwieniom potrądzikowym?

Jeżeli cierpisz na trądzik, to musisz przedsięwziąć pewne kroki, które w przyszłości uchronią cię przed powstaniem przebarwień potrądzikowych. W pierwszej kolejności należy stosować kremy z filtrami UV. Prawidłowa aplikacja powinna odbywać się na około 30 minut przed planowaną kąpielą słoneczną, a kolejne co dwie godziny w trakcie ekspozycji na słońce. Do najsłabszej ochrony powinien wystarczyć ci filtr 30 SPF. Innymi metodami zapobiegania i usuwania przebarwień są witaminy C, ekstrakt z liści morwy, arbutyna, kwasy glikolowy, mlekowy, migdałowy, salicylowy oraz retinol.

A jakie są twoje przygody z przebarwieniami po trądziku?

Naturalna pielęgnacja urody. Jak zrobić to dobrze?
Detoksykacja organizmu i skóry. Jak to zrobić, by być pięknym i zdrowym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *