Jak słońce wpływa na włosy? Moja ochrona włosów przed UV
Wakacje, ach, te wakacje! Piękny czas! Promienie słońca delikatnie muskają skórę, morska woda obmywa ciało, a ciepły piasek rozgrzewa stopy. Kocham plażowanie i pewnie doskonale to rozumiecie, bo nie bez powodu nadmorskie plaże są zawsze pełne ludzi.
Niestety: nasze włosy nie lubią plażowania, ponieważ nie lubią słońca. Promieniowanie UV (niezależnie od tego, czy słabe, czy silne) ma niszczący wpływ na ich kondycję. Warto wiedzieć, jak słońce wpływa na włosy.
Przede wszystkim jednak chciałabym powiedzieć więcej na temat tego, jak chronić włosy przed promieniowaniem UV. Warto to wiedzieć!
Ja swoje włosy chronię przed UV na kilka sposobów, o których powiem niżej. Robię to jednak od niedawna, ponieważ dotychczas kompletnie nie wiedziałam, że słońce może im szkodzić. Zawsze dziwiłam się, że latem moje włosy są bardziej ‘sianowate’ i trudniejsze w do ułożenia. Nie wiązałam tego jednak ze znacznie większą ekspozycją na słońce.
Aż do momentu, gdy kupiłam (nieświadomie) moją pierwszą odżywkę do włosów z filtrem UV. Szybko okazało się, że ochrona przeciwsłoneczna to właśnie to, czego brakowało moim włosom!
Jak słońce wpływa na włosy?
Promieniowanie UV, które dociera do Ziemi ze Słońca, jest szkodliwe dla całego naszego organizmu. Cierpi przez nie skóra, ale też włosy. Przede wszystkim niszczy osłonkę włosa zbudowaną z keratyny, prowadzi do rozpadu aminokwasów budujących włosy, a także powoduje utlenianie się lipidów, które również są niezbędną częścią włosów. Promieniowanie UVA oddziałuje na zewnętrzne warstw włosów, natomiast UVB penetruje je dogłębnie i powoduje największe zniszczenia.
Brzmi strasznie. Tylko, co to właściwie oznacza w praktyce? Znaczy to mniej więcej tyle, że promieniowanie UV:
- sprawia, że włosy plączą się i łamią;
- powoduje matowość i szorstkość włosów;
- obniża poziom nawodnienia włosów;
- niszczy pasma i przyspiesza ich rozdwajanie się;
- sprawia, że kolor pasm jest wyblakły;
- odbiera włosom naturalny blask.
Przyznaję, sama byłam zaskoczona, że słońce niszczy włosy aż tak bardzo…
Ciekawostka: kolor włosów ma znaczenie!
Czy wiecie, że promieniowanie UV nie wpływa tak samo na każdy rodzaj włosów? Wszystko to zależy od tego, ile melaniny jest we włosie.
Włosy ciemniejsze (bardziej napigmentowane) są lepiej chronione przed słońcem, bo to przecież pigment pochłania szkodliwe promieniowanie. Dlatego brunetki mają mniej problemów z włosami wywołanych przez słońce. Natomiast jasne włosy blondynek szybciej stają się suche, zniszczone, łamliwe. Potrzebuję przez to więcej ochrony.
I tu pojawia się najważniejsze pytanie.
Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?
Oczywiście mam swoje sprawdzone sposoby na ochronę włosów przed słońcem. Wiem, że działają, bo zauważyłam znaczną różnicę, od kiedy je stosuję. W jaki sposób możemy ochronić swoje włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV?
1. NAKRYCIE GŁOWY
Możecie się śmiać z elegantek, które zasiadają na plaży w kapeluszu, ale one robią dobrą robotę dla swoich włosów. Nakrycie głowy w bardzo słoneczny dzień to doskonała ochrona przed promieniowaniem UV. Warto tylko zadbać o to, aby materiał kapelusza był przewiewny (skóra głowy nie będzie się pod nim pociła i ograniczymy przetłuszczanie włosów).
2. WŁOSY SPIĘTE W KOK
Dobrym sposobem jest też spinanie włosów latem. I chodzi nie tylko o kwestię wygody, ale także to, że upięcie zmniejsza powierzchnię włosów, która jest narażona na promieniowanie. Proste, ale skuteczne!
3. KOSMETYKI OCHRONNE
Najpopularniejszy sposób ochrony włosów przed słońcem to oczywiście stosowanie kosmetyków z filtrem UV. Osobiście polecam wybieranie tych z filtrami mineralnymi np. tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu, które chronią włosy przed promieniami UV, odbijając je. Filtry chemiczne mogą w dłuższej perspektywie szkodzić włosom, choć też są skuteczne.
4. OLEJKI OCHRONNE
Jeśli chcemy zapewnić włosom naturalną ochronę przed słońcem, możemy wymienić mgiełkę z filtrem UV na olejek. Najlepszą ochronę zapewnia olej z pestek malin, który nie tylko chroni przed słońcem, ale też ma właściwości przeciwutleniające, czyli naprawia skutki działania promieniowania UV.
Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na to, jak jeszcze można ochronić włosy przed słońcem, dajcie znać!
Dodaj komentarz