Jaki peeling do twarzy suchej, naczynkowej lub tłustej? Najlepsze domowe peelingi
Peeling do twarzy…
Kto wie, czy to nie właśnie on jest NAJWAŻNIEJSZYM elementem pielęgnacji cery?
Owszem, można się spierać i twierdzić, że najważniejsze są kremy, a w pewnym wieku – serum. Pamiętajmy jednak, że bez odpowiednio (czytajcie: dokładnie i gruntownie) oczyszczonej skóry żaden krem nie zadziała odpowiednio: nie będzie miał szans przebić się przez warstwę sebum, resztki kosmetyków zalegających w porach skóry, przez zgromadzenia toksyn i przez wszelkie zanieczyszczenia tłumnie okupujące ujścia gruczołów łojowych.
Wyobrażacie sobie, że kupujecie mega drogi krem, który ma robić ultra cudowne rzeczy, a tymczasem same nieświadomie zaniżacie jego właściwości. Hm. To może jednak peeling?:) Kochane, dziś podpowiadam jaki peeling najlepiej stosować do jakiej skóry. Nie pominę nawet panów a zatem: kochani, scrub-ing!:D 😀
Rodzaje peelingów – czym się różnią, jak działają?
- Peeling mechaniczny – to ten, który ma w składzie drobinki ścierne (w domowym wydaniu będą to np. kawa, cukier, sól, otręby).
- Peeling enzymatyczny (gommage) -to peeling, który złuszcza skórę bez konieczności mechanicznego tarcia. Jest gładką masą i aplikuje się go na zasadzie maseczki, ale działa dokładnie tak samo, jak mechaniczny. Złuszcza i oczyszcza skórę. Jest idealny do cery trądzikowej, naczynkowej i wrażliwej – nie podrażnia skóry.
- Peeling chemiczny – to rodzaj zabiegu, który najlepiej wykonywać u specjalisty – polega na złuszczaniu naskórka za pomocą kwasów – ich działanie bywa bardzo silne, dlatego bez wiedzy i przygotowania lepiej nie robić go samodzielnie w domu.
Peeling do twarzy – efekty
Jak zmieni si wasza skóra, gdy zaczniecie regularnie wykonywać peeling? Oto lista zysków:
- gładka skóra,
- rozjaśniona skóra o ujednoliconym kolorycie,
- nawilżona skóra,
- dotleniona skóra,
- czysta i pozbawiona toksyn cera,
- zregenerowana skóra, bez starego naskórka.
Jaki peeling do twarzy trądzikowej?
Trądzikowa cera – któż z nas jej ie miał? Gdy byłam młoda moja babcia poleciła mi jeden, DOSKONAŁY PEELING. Chyba była prekursorką enzymatycznych peelingów, bo ten właśnie tak działa. W sklepach dopiero po latach całych spotkałam taki, który nie wymaga tarcia i roznoszenia krostek po całej twarzy. Dziś zdradzam Wam sekret najlepszego bardzo prostego, domowego peelingu enzymatycznego z… sody:)
Peeling enzymatyczny z sody
Wymieszajcie ze sobą 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę naturalnego jogurtu (możecie użyć jogurtu greckiego, wówczas maseczka będzie bardziej gesta), oraz kilka kropli ulubionego olejku (do cery tłustej i trądzikowej idealny będzie jojoba, do dojrzałej – arganowy lub masło shea, a do suchej – bo i na takiej zdarzają się wypryski – olejku z nasion bawełny lub czarnuszki). Nałóżcie powstałą pastę na twarz na 10-15 minut, po czym dokładnie spłuczcie wodą. Gotowe! Peeling enzymatyczny z sody wymaga użycia toniku, więc gdy już go zmyjecie z buzi koniecznie przemyjcie twarz tonikiem, aby zapewnić jej naturalne pH.
Jaki peeling do twarzy naczynkowej?
Cera naczynkowa nie lubi gruboziarnistych i bardzo inwazyjnych kosmetyków, dlatego aplikując na nią jakikolwiek produkt musicie być bardzo czujne. Brutalne traktowanie to kolejne pajączki na Waszej buzi. Jednym fajniejszych peelingów do naczynkowej skóry jest peeling z miodu i cukru (kryształki cukru są delikatne, peeling nie drapie skóry i nie podrażnia jej). Ten peeling nadaje się zarówno do skóry naczynkowej, jak i do wrażliwej.
Naturalny peeling z cukru i miodu
Zmieszajcie razem łyżeczkę miodu (najlepiej bio), łyżkę brązowego, trzcinowego cukru oraz łyżeczkę serka wiejskiego, twarogu lub gęstego jogurtu typu greckiego. Postarajcie się, aby produkty były dobrej jakości (eko, bio itd.). Pastę nałóżcie na twarz i masujcie delikatnie przez kilka minut. Jeśli macie czas – zostawcie peeling na twarzy na 10-15 min, po czym dokładnie spłuczcie wodą.
Jaki peeling do cery suchej i wrażliwej?
Jeśli wasza skora jest często tak sucha, że czujecie ściągnięcie i napięcie na twarzy, a ponadto zdarzają się jej zaczerwienienia i łuszczenia naskórka – powinnyście unikać peelingów gruboziarnistych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego peelingu gommage. W ich składzie szukajcie enzymów roślinnych z ananasa lub papai. Kolejnym enzymem roślinnym o dobrym i silnym działaniu oczyszczającym jest ficyna, pochodząca z figi, a także ekstrakty z aloesu, mango, kiwi. Enzymy z tych owoców zmniejszają spoistość komórek skóry, czyli delikatnie rozpuszczają jej obumarłe, wierzchnie warstwy. Po peelingu enzymatycznym skóra staje się miękka i bardziej chłonna, warto wykorzystać ten moment i nałożyć odpowiednią maseczkę przeznaczoną do wrażliwej i suchej skóry. Poniżej podaję ciekawy przepis na peeling ananasowy do twarzy (pasuje zarówno do skóry naczynkowej jak i wrażliwej).
Peeling z ananasa i płatków owsianych
Zmiksujcie w blenderze 3 obrane plastry świeżego ananasa, dodajcie do niego łyżkę zmielonych płatków owsianych (może też być mąka kukurydziana), oraz kilka kropli olejku ze słodkich migdałów. Papkę nałóżcie na twarz na około 5 minut, po czym dokładnie zmyjcie go z buzi ciepłą wodą.
Jaki peeling do cery dojrzałej?
Skóra dojrzała potrzebuje sporej dawki antyoksydantów. Idealna dla niej będzie papaja, oraz naturalne olejki o działaniu anty-aging (np. arganowy lub masło shea).
Peeling enzymatyczny z papai i olejku arganowego
Rozgniećcie na miazgę miąższ z połowy papai, dodajcie kilka kropli wybranego olejku (arganowy, shea, awokado)oraz łyżeczkę miodu. Masę nałóżcie na twarz i zostawcie na 15 minut. Zmyjcie wodą.
Jaki peeling do twarzy mieszanej i tłustej?
Tłusta skóra potrzebuje czasem delikatnego działania ściągającego i domknięcia porów skóry – taką rolę znakomicie spełnia kiwi. Peeling enzymatyczny z zielonym owocem zrobicie podobnie, jak ten powyżej, zamiast owocu papai użyjcie po prostu kiwi. Peeling nie wymaga tarcia a ni masżu skóry – zostawcie go po prostu na twarzy przez 15 minut.
Jaki peeling do twarzy dla mężczyzn?
Męska skóra jest grubsza i więcej wytrzymuje, ale również ona czasem potrzebuje tuningu 🙂 panom proponuję peeling z kawy i jogurtu, który oczyści twarz z toksyn i zmiękczy naskórek np. przed goleniem.
Peeling z kawy i jogurtu
Wystarczy mieć fusy z kawy. Parzonej. Mielonej. Zmieszać je razem z łyżką jogurtu, nałożyć na twarz, wymasować skórę… 2 minuty i gotowe. Spłukać. Golić:) Powodzenia:)
Mam nadzieję, że przekonałam Was trochę do stosowania peelingów. Znaleźliście wśród niech jeden dla siebie? A może Wy znacie jakieś ciekawe przepisy na domowe peelingi? Napiszcie koniecznie:)
Dodaj komentarz