Moja skóra usiana pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową?

Opublikowane w: Pielęgnacja
Cera naczynkowa

Dziewczyny,

ręka w górę, która jeszcze ma problem z pękającymi naczynkami tak, jak ja.

Okazuje się, że bardzo wiele osób żyje z pajączkami. Nie takimi prawdziwymi, ale tymi, które pojawiają się na naszej skórze, kiedy mamy słabe naczynia krwionośne. Ja takich czerwonych pajączków, czyli drobnych, widocznych naczynek mam kilka na moim ciele. I niestety muszę nauczyć się z nimi żyć, ponieważ bez lasera nie da się ich usunąć. Możemy tylko dowiedzieć się, jak zapobiegać pękaniu naczynek i działać profilaktycznie.

Cera naczynkowa, czyli jaka?

Jeszcze do niedawna nie miałam pojęcia, że mam cerę naczynkową. Taką, w której naczynia krwionośne mają problem z prawidłowym obkurczaniem się. Efektem tego są rumiane policzki, często czerwieniąca się twarz oraz stale rozszerzone naczynka, czyli tzw. pajączki, o których wspominałam wyżej. Te czerwone nitki widoczne pod skórą mogą naprawdę popsuć wizerunek i są trudne do zamaskowania.

Dlaczego mam pękające naczynka?

Mam wrażenie, że u mnie te wszystkie problemy zaczęły piętrzyć się z czasem, choć mogłam ich po prostu wcześniej nie zauważyć. To by się zgadzało, bo cera naczynkowa najczęściej pojawia się po trzydziestce, kiedy spada produkcja kolagenu i pogarsza się mikrokrążenie. Sytuację pogarszają też estrogeny, czyli nasze kobiece hormony, które rozluźniają naczynia krwionośne. A, jako że kobiety mają z reguły też cieńszą skórę, przez to wszystko pękające naczynka są przede wszystkim naszą przypadłością.

Wiem… to niesprawiedliwe, że cera naczynkowa bardzo rzadko pojawia się u panów.

Jak pozbyć się pękających naczynek?

Teoretycznie nic z tym nie zrobimy, bo tak nas zaprojektowała natura. Ale w praktyce jest kilka sposobów na pękające naczynka. Co prawda w zaciszu swojego domu nie usuniemy naczynek, które już czerwienią się na naszej skórze (na to jest jeden sposób – laserowe usuwanie pękniętych naczynek), ale możemy działać profilaktycznie. Jeśli wzmocnimy naczynia krwionośne, ograniczymy ryzyko pojawienia się kolejnego pajączka. Zapobiegniemy też czerwienieniu się skóry.

No dobrze, czas przejść do konkretów. Opiszę wam teraz moje sposoby na pękające naczynka i omówię krok po kroku, jak dbać o cerę naczynkową.

Pielęgnacja cery naczynkowej. Jakie kosmetyki?

Zanim przejdę do najważniejszych zasad, chciałabym przypomnieć, jak ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków. Zwłaszcza gdy mamy cerę naczynkową – coś o tym wiem. Jeśli nasza skóra reaguje zaczerwienieniem i pieczeniem na większość kosmetyków, to dobrym rozwiązaniem mogą być produkty naturalne. Hipoalergiczne i minimalistyczne formuły to coś, co uwielbia moja cera naczynkowa, więc myślę, że spokojnie możecie przetestować to na sobie.

Polecam przed pierwszym użyciem każdego nowego kosmetyku do pielęgnacji cery zrobić sobie próbę uczuleniową tj. użyć odrobiny na niewidocznym fragmencie skóry i obserwować przez min. 24 godziny, czy nie powoduje podrażnień i nie wywołuje zaczerwieniania. Dopiero po takim sprawdzeniu można nałożyć kosmetyk na całą twarz. Mnie taka praktyka niejednokrotnie uchroniła przed podrażnieniem całej twarzy i kolejnymi pękniętymi naczynkami, bo z pozoru naturalny i bezpieczny produkt okazał się mnie uczulać.

Podpowiem wam, czym kierować się przy wyborze kosmetyków do cery naczynkowej.

  • Stosuj kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej lub wrażliwej.
  • Zamień peeling mechaniczny na enzymatyczny.
  • Wybieraj produkty z dodatkowym filtrem UV i chroń cerę przed słońcem.
  • Sięgnij po serum z witaminą C lub ekstraktem w miłorzębu.
  • Zaopatrz się w korektor z zielonym pigmentem, który maskuje zaczerwieniania.

Czego unikać? Przede wszystkim kosmetyków ze składnikami pobudzającymi krążenie w skórze np. chili, ekstraktem z oczaru wirginijskiego, kofeiną, kamforą, cynamonem, mentolem lub imbirem.

Pielęgnacja cery naczynkowej – tych błędów nie popełniaj

Nauczona doświadczeniem mogę was dzisiaj przestrzec przed złymi praktykami w codziennej pielęgnacji, które mogą pogłębiać problem popękanych naczynek. Odpowiednio skomponowane kosmetyki nie wystarczą, żeby wzmocnić naczynka krwionośne. Hmm… to znaczy wystarczą, ale te pozytywne efekty możemy szybko zniweczyć błędami, które nieświadomie popełniamy.

Rzeczy, których nie lubi cera naczynkowa:

  • peelingi mechaniczne,
  • mycie w gorącej wodzie,
  • szorstkie gąbki i szczotki do twarzy,
  • tarcie ręcznikiem podczas wycierania,
  • naciąganie skóry np. podczas demakijażu,
  • joga twarzy (ćwiczenia mięśni),
  • zabiegi typu mikrodermabrazja, mezoterapia,
  • opalanie i ekspozycja na słońce bez filtra.

Czas na podsumowanie!

Dowiedzieliście się, jak dbać o cerę naczynkową i jakich kosmetyków używać. Doradziłam wam, czym kierować się przy wyborze produktów pielęgnacyjnych, a także podpowiedziałam, jakich błędów unikać. Z tym krótkim przewodnikiem pielęgnacja cery naczynkowej nie będzie już problemem!

Sprawdźcie i dajcie znać 🙂

Skąd się bierze trądzik u dorosłych? Oto najczęstsze przyczyny
Białe kropki, czarne kropki: wągry i zatkane pory. 10 domowych sposobów na pozbycie się zaskórników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *