Pielęgnacja stóp. Jak zrobić to dobrze?

Opublikowane w: Skóra
Pielęgnacja stóp

Cześć!

Robimy manicure, dbamy o dłonie, ale bardzo często zapominamy o stopach. Paznokcie, pięty, skórki przy paznokciach i boki palców wymagają szczególnej pielęgnacji, bo są najbardziej narażone na uszkodzenia, podrażnienia i odciski. Jak wypielęgnować tę część ciała? Przetestuj te sposoby, a być może będziesz miała najpiękniejsze stópki.

Na co narażone są stopy?

Stopy podtrzymują ciężar całego ciała. Co więcej przez większość dnia chodzisz w butach, zimą zakładasz grube skarpety utrudniające oddychanie, a latem są narażone na działanie słońca, kurzu i piachu. W wyniku tych i jeszcze innych czynników skóra stóp szybko rogowacieje, pogrubia się, powstają odciski, a w niektórych przypadkach w naskórku mogą powstawać drobne ranki. Jeżeli regularnie nie złuszczasz skóry, to ta zaczyna pękać, paznokcie stają się grube i matowe, stopy wyglądają nieestetycznie. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja, czyli zabiegi czysto higieniczne i upiększające. Obowiązkowe jest więc odsuwanie skórek, peelingowanie pięt i odżywianie paznokci.

Budowa stóp a pielęgnacja

Jeżeli chcesz profesjonalnie zadbać o stopy, to dobrym początkiem będzie poznanie budowy stopy i skóry. Stopy składają się z mięśni, 26 kości, żył, nerwów i skóry. Ta ostatnia nie zawiera gruczołów łojowych, przez co samodzielnie nie nawilża i nie natłuszcza się. To ta cecha sprawia, że o stopy należy dbać w odpowiedni sposób i być w tym systematycznym.

Zabiegi na stopy

Dobierz je w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. W salonie kosmetycznym zaoferują ci jedynie zabiegi poprawiające jedynie wygląd stóp i paznokci. Możesz też umówić się masaż, który cię odpręży i pomoże zadbać o stopy. Jeżeli stopy cię bolą, masz nagniotki lub odciski, a paznokcie wrastają lub cierpisz na jakieś schorzenia, to udaj się do podologa. Specjalista ustali, czy to defekt dermatologiczny, czy jakaś poważna choroba. Przed zabiegiem poinformuj podologa o chorobach, przebytych zabiegach i oczekiwaniach.

Kąpiel dla stóp

Pierwszym etapem pielęgnacji stóp jest kąpiel trwająca 10 minut. Podczas niej skóra jest zmiękczona i rozpulchniona, co ułatwi usunięcie zgrubiałej skóry i odcisków. Co więcej taki zabieg przygotowuje stopy do dalszej pielęgnacji. Do kąpieli możesz użyć soli z mikroelementami i olejków aromaterapeutycznych, np. z mięty, lawendy, trawy cytrynowej, które mają działanie antyseptyczne, odświeżające, zmiękczające i relaksujące. Wodę możesz nalać do specjalnej miski, którą używa się do tzw. kąpieli bąbelkowej, co zapewni ci przyjemny masaż.

Peeling do stóp

Złuszczanie stóp jest bardzo ważne ze względów estetycznych i leczniczych. Taki zabieg zapobiegnie dalszym uszkodzeniom, pomoże w pielęgnacji, zapewni stopom ładny wygląd i pobudzi regenerację. Do peelingu możesz użyć pumeksu lub kremu peelingującego. Do przygotowania złuszczającego produktu można zastosować kwas salicylowy, sproszkowany pumeks lub kryształki cukru i soli.

Gładka i piękna skóra już po jednym zabiegu? Rozwiązaniem jest termokoagulacja
Czekolada i jej właściwości kosmetyczne. Mój przepis na masaż czekoladą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *