Płyn micelarny a inne kosmetyki do demakijażu ‒ co polecam?
Płyn micelarny to połączenie mleczka do demakijażu, toniku i dwufazowego płynu do demakijażu oczu, który usuwa wodoodporny tusz. Bardzo go lubię, ponieważ szybko i skutecznie usuwa makijaż, oczyszcza skórę ze wszelkich zanieczyszczeń i nawilża ją. Co to jest płyn micelarny, dla kogo jest przeznaczony oraz jak go stosować i wybrać? Czym się różni od innych kosmetyków do demakijażu? Płyn micelarny a mleczko do demakijażu, pianka i żel do mycia twarzy, tonik oraz płyn do demakijażu oczu.
Co to jest płyn micelarny?
Płyn micelarny to roztwór, który zawiera mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Micele składają się z cząsteczek zewnętrznych, które przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, i wewnętrznych, które odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami. Z tego powodu micele działają jak magnes ‒ przyciągają i pochłaniają tłuszcz (na przykład w postaci nadmiaru sebum lub cząsteczek wodoodpornego tuszu do rzęs) i rozpuszczają pozostałe zanieczyszczenia w roztworze wodnym. Co ważne, płyn micelarny nie narusza przy tym bariery ochronnej skóry, czyli warstwy hydrolipidowej naskórka.
Płyn micelarny jest bogaty w różne substancje aktywne, które wspomagają jego działanie:
- kwas hialuronowy intensywnie nawilża i zmiękcza skórę,
- d-panthenol, czyli pro-witamina B5, penetruje głębsze warstwy komórek naskórka oraz regeneruje je i koi,
- ekstrakty z roślin (na przykład z orchidei lub świetlika), które dodają cerze witalności i blasku.
Dzięki tym składnikom pomocniczym płyn micelarny działa jak mleczko do demakijażu (zmywa makijaż i nawilża skórę), żel i pianka do mycia twarzy (usuwa wszelkie zanieczyszczenia i działa antyseptycznie), tonik (odświeża skórę i neutralizuje jej pH) i płyn do demakijażu oczu, nawet wodoodpornego.
Podsumowując, używam płynu micelarnego, bo:
- odświeża skórę po nocy i przygotowuje ją do makijażu,
- dokładnie zmywa makijaż,
- oczyszcza skórę z sebum i zanieczyszczeń po całym dniu.
Dla kogo jest przeznaczony płyn micelarny?
Płyn micelarny nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, nawet wrażliwej, alergicznej, atopowej i trądzikowej. To tak uniwersalny kosmetyk, ponieważ jest pozbawiony substancji zapachowych i barwników oraz zawiera minimalną ilość konserwantów.
Jak stosować płyn micelarny?
Ja nanoszę kilka kropel płynu micelarnego na wacik kosmetyczny i delikatnie przecieram nim twarz bez pocierania, ponieważ micele same przyciągną wszelkie zanieczyszczenia. Gdy zmywam makijaż z oczu, przytrzymuję nasączony wacik na zamkniętej powiece przez kilka sekund. Powtarzam czynności, dopóki wacik nie będzie całkowicie czysty – dopiero wtedy moja skóra jest dokładnie oczyszczona i gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak wybrać płyn micelarny?
Każdy płyn micelarny jest przeznaczony dla innego rodzaju skóry, ponieważ poszczególne płyny różnią się składnikami dodatkowymi, które na przykład redukują pracę gruczołów łojowych lub obkurczają rozszerzone naczynka, a tym samym zmniejszają zaczerwienienie skóry. Micele w kontakcie ze skórą uwalniają te składniki aktywne, które w różny sposób działają na cerę. Z tego powodu bardzo ważne jest stosowanie płynu micelarnego dopasowanego do rodzaju i potrzeb cery. Ja używam preparatu do skóry wrażliwej, ale widziałam płyny do cery tłustej, suchej, mieszanej, naczynkowej, alergicznej i atopowej. Na pewno jest ich o wiele więcej.
Płyn micelarny a mleczko do demakijażu
Mleczko kosmetyczne ma tłustą formułę, dzięki której szybko i delikatnie usuwa makijaż i zanieczyszczenia z twarzy, szyi i dekoltu, a jednocześnie nawilża skórę. Podobne działanie mają śmietanki do demakijażu, które są tłustszą odmianą mleczka, gęste kremy do oczyszczania skóry i niektóre pianki do demakijażu o konsystencji kremu. Płyn micelarny usuwa makijaż i nawilża skórę tak skutecznie jak mleczka kosmetyczne i pianki, ponieważ w 50 procentach składa się z substancji o charakterze tłuszczowym, ale w przeciwieństwie do nich nie pozostawia na powierzchni skóry tłustego filmu, który należy zmyć tonikiem.
Płyn micelarny a pianka i żel do mycia twarzy
Zrezygnowałam z pianki i żelu do mycia twarzy na rzecz płynu micelarnego. Zrobiłam to z wielu powodów, między innymi dlatego, że niektóre z nich mogą zawierać detergenty (na przykład laurylosiarczan sodu), które mogą podrażniać skórę. Tymczasem płyny micelarne, oczywiście dobrej jakości, są pozbawione tego typu substancji.
Płyn micelarny a tonik
Zarówno płyn micelarny, jak i tonik odświeżają cerę i neutralizują pH skóry, której przywracają właściwy, czyli kwaśny odczyn. Oba preparaty zwężają i zamykają pory, a tym samym zapobiegają powstawaniu wyprysków. Ponadto dostarczają skórze minerałów, witamin i składników pielęgnacyjnych. Z kolei tonik należy stosować pod koniec demakijażu, to znaczy po oczyszczeniu twarzy mleczkiem lub pianką. Dlaczego? Ponieważ te preparaty otwierają pory skóry i wyciągają z nich nadmiar sebum, resztki kosmetyków i wszelkie zanieczyszczenia, których tonik nie jest w stanie dokładnie usunąć. Płyn micelarny jest kompletnym kosmetykiem do demakijażu, który najpierw wyciąga z porów wszelkie zanieczyszczania, a następnie te pory zwęża i zamyka, dlatego po zastosowaniu go nie trzeba używać toniku.
Płyn micelarny a płyn do demakijażu oczu
Płyn micelarny ma te same właściwości co dwufazowy płyn do demakijażu oczu, w dodatku oba składają się z warstwy tłuszczowej i wodnej. Zarówno płyn micelarny, jak i płyn do demakijażu oczu jest przeznaczony do zmywania kosmetyków wodoodpornych, ponieważ wnika głęboko w warstwy skóry, gdzie usuwa makijaż i zanieczyszczenia. Żaden z nich nie pozostawia tłustej warstwy wokół oczu, a tym samym oba zapobiegają wysuszaniu wrażliwej skóry. Ponadto zarówno płyny micelarne, jak i płyny dwufazowe mogą zawierać składniki aktywne, które pozostawiają na powierzchni skóry delikatną warstwę o działaniu odżywczym i nawilżającym.
Wobec tego jaka jest różnica między płynem micelarnym a płynem do demakijażu oczu? Tylko taka, że te ostatnie są mniej skuteczne od płynów micelarnych.
A Wy lubicie płyn micelarny czy wolicie inne kosmetyki do demakijażu? Jeżeli inne, to jakie?
Dodaj komentarz