Rośliny ozdobne i przyprawy – co mogą dać twojej skórze i twoim włosom?

Opublikowane w: Skóra
Rośliny w kosmetykach

Cześć!

Czy wiesz, że to, co rośnie w twoim ogródku i na balkonie lub to, co każdego dnia wsypujesz do zupy lub ciasta, może wypielęgnować twoją skórę i twoje włosy? Jeszcze nie wierzysz? W tym artykule postaram się przekonać cię, że tak właśnie jest. Sprawdźmy, jakie działanie i właściwości mają roślinki i przyprawy z twojego domu.

Nagietek lekarski

To bardzo popularna roślinka wykorzystywana od dawna w lecznictwie i kosmetyce. W celach leczniczych stosuje się kwiaty w kolorze pomarańczowym, które zawierają olejek, barwniki, flawonoidy, saponiny i sole mineralne. Roślinę tę wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych i jamy ustnej, w przypadku zapaleń spojówek i przy problemach z ciśnieniem. Nagietek pomaga także w gojeniu ran oraz oparzeń termicznych i słonecznych. W kosmetyce nagietek stosowany jest w celu regeneracji uszkodzonej skóry. Roślinka dobroczynnie działa na skórę suchą, łuszczącą się, zaczerwienioną i pękającą. Co więcej zwalcza wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Natomiast do kremów ochronnych dodawany jest olejek z nagietka pozyskiwany przez macerację płatków kwiatowych.

Pierwiosnek lekarski

W lecznictwie i kosmetyce stosuje się kwiaty i korzeń. Te części rośliny zawierają między innymi: saponiny, garbniki, olejek eteryczny i sole mineralne. Działa wykrztuśnie, przeciwzapalne i moczopędne, a także oczyszczające włosy i skórę głowy. Pierwiosnek lekarski dobrze wpływa również na cerę suchą oraz pozbawioną świeżości i elastyczności.

Lawenda wąskolistna

Jest rośliną ozdobną, którą można hodować na balkonach, tarasach i w ogrodach. Lawenda wąskolistna jest dekoracyjna, stosuje się ją w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Roślina jest stosowana w zaburzeniach pracy żołądka, wykazuje działanie uspokajające, przeciwbólowe i bakteriobójcze. Ma właściwości odmładzające, tonizujące, przeciwzmarszczkowe, jest używana w leczeniu egzemach i łuszczycy.

Cynamon

Ma charakterystyczny zapach i smak, jest stosowany i w kuchni, i w kosmetyce. Cynamon stosuje się w dolegliwościach trawiennych, przy braku łaknienia i stanach skurczowych żołądka. Dla wypielęgnowania skóry używa się olejku cynamonowego, który otrzymywany jest przez destylację z parą wodną rozdrobnionej młodej kory drzewa cynamonowca cejlońskiego. Cynamon ma działanie grzybobójcze, dezynfekujące i oczyszczające. Jako składnik kompozycji zapachowych i mieszanek aromaterapeutycznych wykorzystuje się olejek cejloński do masażu, kąpieli i inhalacji.

Imbir

Zawiera aromatyczny olejek, tłuszcze, błonnik i substancje mineralne. Ma właściwości ułatwiające trawienie, regulujące ilość wody w organizmie, rozszerzający pory skóry oraz zwiększający przepuszczalność odżywczych substancji w głąb skóry. Olejek z imbiru ma działanie rozgrzewające, przeciwbólowe, stymulujące, a także pomaga w terapii cellulitu. Tę substancję wykorzystuje się również w szamponach, produktach do pedicure i kremach dla sportowców.

Lukrecja

Ta roślinka stosowana jest głównie w cukiernictwie, w ziołowych herbatkach i środkach leczniczych. Lukrecja ma działanie przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i chroniące przed działaniem promieniowania słonecznego. W przemyśle kosmetycznym korzeń tej rośliny jest używany do produkcji toników, żelów, lotionów i kremów przeznaczonych do skóry podrażnionej, zaczerwienionej i uwrażliwionej. Lukrecję stosuje się także w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i skłonnej do powstawania trądziku oraz w produktach wybielających i rozjaśniających skórę.

A ty, jakich roślinek używasz do pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Skóra nastolatki a pielęgnacja w salonie kosmetycznym
Zmarszczki mimiczne – czym są i co je powoduje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *