Skaleczyłaś się? Gojenie i regeneracja skóry

Opublikowane w: Skóra
Regeneracja skóry

Siema!

Zadrapanie, skaleczenie lub poważne uszkodzenie naskórka i skóry to najkrótsza droga do tego, żeby nabawić się poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego przeczytaj mój wpis i dowiedz się, jak przyspieszyć proces gojenia się ran. Sprawdź, jakich preparatów używać i jak dbać o uszkodzoną skórę.

Proces gojenia się ran

Skóra ma ogromny potencjał regeneracyjny, a czas odnowy naskórka wynosi około miesiąca. Proces gojenia się rany rozpoczyna się od wytworzenia czopu; ważny jest także płytkowy czynnik wzrostu. W wyniku uszkodzenia dochodzi do obkurczenia naczyń i krzepnięcia. Produkowana jest macierz zewnątrzkomórkowa, która potem przyczynia się do powstania blizny.

Jak goją się rany?

Proces gojenia się rany jest uzależniony od czynników indywidualnych oraz od kondycji układu odpornościowego, chorób przewlekłych (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, przyjmowanych leków) i czynników zewnętrznych (stopień uszkodzenia tkanek, ukrwienia uszkodzonej części ciała, temperatury, stopnia zanieczyszczenia rany i sposobu odkażenia rany). Wyróżnia się trzy formy gojenia się rany:

  1. Rychłozrost dotyczy niewielkich ran i skaleczeń. Brzegi ranki ulegają „sklejeniu”, ciągłość skóry
    odbudowuje się bardzo szybko, powstaje też niewielka wąska blizna o podłużnym kształcie.
  2. Ziarninowanie zachodzi w przypadku ran z dużym ubytkiem skóry, a brzegi rany się nie stykają. Na dnie rany dochodzi do tworzenia się ziarniny z wrastających naczyń krwionośnych. Ten rodzaj gojenia się rany wymaga odpowiedniego oczyszczania i dezynfekcji. Powstała blizna jest większa niż w przypadku rychłozrostu.
  3. Strupek, pod którym powstaje ziarninowanie jest naturalnym opatrunkiem dla rany i zabezpiecza proces regeneracji.

Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Żeby przyspieszyć gojenie się ranek, należy je odpowiednio zdezynfekować. Posłużą ci do tego środki antyseptyczne o działaniu bakteriobójczym, łagodzącym, zmiękczającym, przeciwzapalnym. Do tych środków należą między innymi: preparaty jodu, cynku, chloru i srebra, woda utleniona, alkohol etylowy, rivanol.

Zabiegi na szybsze gojenie się ran

Jednym z zabiegów przyspieszających gojenie się rany jest tlenowa terapia hiperbaryczna. Polega na wykorzystaniu ciśnienia wyższego niż ciśnienie atmosferyczne, co powoduje lepsze przenikanie tlenu przez tkanki do miejsc o gorszym ukrwieniu. Dzięki zabiegowi powstają nowe naczynia krwionośne; terapia ma właściwości przeciwzapalne. W leczeniu ran stosuje się także ultradźwięki i ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Pierwszy zabieg polega na stymulowaniu procesów regeneracyjnych i poprawie mikrokrążenia. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym aktywuje uszkodzone tkanki do szybszego gojenia.

Uważaj na tężca

Podczas uszkodzenia skóry przedmiotami nieznanego pochodzenia lub zanieczyszczenia rany, należy pamiętać o profilaktyce tężca. Jest to choroba o wysokim odsetku śmiertelności; powoduje także powikłania neurologiczne. Jeśli nie jesteś pewna co do podania ostatniej dawki szczepionki, to skonsultuj się z lekarzem w celu profilaktyki. Jeżeli rana nie wymaga szycia i profilaktyki przeciwtężcowej, to wystarczy na ranę założyć plaster. Dostępne są takie opatrunki, które zbliżają brzegi rany i zapewniają szybszą regenerację.

Jak dbać o oparzenia?

Najważniejszą zasadą w przypadku oparzenia jest schłodzenie tkanek czystą, bieżącą wodą. Zastosuj się do zasady trzech 15. Oparzenie polewaj wodą o temperaturze 15 stopni w odległości 15 cm od rany przez 15 minut, a w przypadku mniejszych oparzeń do momentu ustąpienia bólu. Jeśli oparzyłaś błony śluzowe, to jamę ustną przepłucz zimną wodą i ssij kostki lodu. Ważne jest, żeby na ranę założyć jałowy opatrunek. Wizyty u lekarza wymagają oparzenia chemiczne, elektryczne, twarzy, szyi i błon śluzowych lub gdy rozmiar rany przekracza 3% ciała. A jak go określić? Wewnętrzna strona dłoni osoby dorosłej to 1% powierzchni ciała. Należy zdjąć biżuterię w przypadku oparzenia dłoni lub szyi, a podczas opatrywania ran nie wolno zrywać odzieży lub dotykać ran niejałowymi materiałami.

Co zrobić, gdy ukąsi się owad?

Jeżeli osoba ukąszona jest uczulona na jad owadów, to natychmiast należy wezwać pogotowie. Trzeba podać adrenalinę w zewnętrzną stronę uda, usunąć żądło (w przypadku ukąszenia przez pszczołę), skórę przemyć wodą z mydłem i zastosować okład z lodu. W przypadku pokąsania przez kleszcza należy go jak najszybciej usunąć, a skórę przemyć wodą i zdezynfekować. Nie wolno smarować miejsca ukąszenia tłustymi preparatami lub alkoholem, a owada trzeba usunąć w całości. Jeżeli pojawi się rumień, należy natychmiast udać się do lekarza.

A co wy, dziewczyny, robicie, żeby przyspieszyć gojenie się ranek?

Korektor do twarzy. Jak wybrać i jak go nakładać?
Jak dbać o skórę zimą? Najlepsze kosmetyki i triki pielęgnacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *