Tonik czy hydrolat – podpowiadam, który wybrać i czym się różnią

Opublikowane w: Cera | Produkty kosmetyczne
Co to jest hydrolat?

Cześć kochani!

Czy należycie do tej grupy, która sadzi, ze tonizowanie twarzy jest zbędną fanaberią, zupełnie zbędną skórze? Niestety tak nie jest. Oświecę Was: tonik to konieczność. Szkoda, że odchodzi do lamusa (wszystko za sprawą wygodnych płynów micelarnych, które są reklamowane jako produkt do wszystkiego, zastępujący zarówno żel myjący, jak i tonik oraz mleczko do demakijażu). Wasza pielęgnacja kończy się na zmyciu makijażu i nałożeniu kremu? Nununu, leniuszki 😉 mam nadzieję, że przekonam Was, jak ważny jest tonik, lub hydrolat w pielęgnacji cery. Zapraszam!

Tonikom i hydrolatom przypisuje się podobne właściwości, oczywiście nie bez powodu. Mają one za zadanie tonizować, przywracać skórze odpowiednie pH i dobrze ją przygotować na następne zabiegi pielęgnacyjne.

Czy wiecie, że zarówno tonik, jak i hydrolat zwiększa chłonność skóry i sprawią, ze aktywne składniki z kremów czy serum łatwiej, szybciej i w większej ilości się wchłaniają w skórę? Innymi słowy toniki i hydrolaty INTENSYFIKUJĄ DZIAŁANIE innych kosmetyków. Z całym szacunkiem dla najlepszego płynu micelarnego – żaden tego nie potrafi tak doskonale, jak tonik do twarzy.

Czy tonik i hydrolat różnią się i czym? Owszem, różnią się nieco, właściwie nie tyle działaniem ile składem, aplikacja i „jakością”.

TONIK DO TWARZY – CO TO JEST?

Wodnisty płyn, jego bazą jest właśnie woda – w której “pływa” sobie szereg substancji aktywnych oraz odrobina konserwantów lepszej lub gorszej jakości. Zdarzają się alkohole, a nawet silikony. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej działa tonik. Ogólnie toniki mają bardziej zaawansowany i bogaty skład w odróżnieniu od hydrolatów.

W tonikach spotkacie ekstrakty roślinne, glicerynę, oleje, witaminy, konserwanty i mniej potrzebne barwniki czy substancje zapachowe.

Ponadto znaczna część toników ma pH w okolicach 5-6 co pokrywa się z prawidłowym pH ludzkiej skóry. Jeśli Wasze pH jest inne – tonik może przyjść z pomocą… a nie będę Was kłamać- wszyscy, którzy stosują wyłącznie płyny micelarne, mają najczęściej zaburzone pH skóry. To dlatego, ze micele z płynów do demakijażu oczyszczając cerę, zmieniają jej pH z kwaśnego na zasadowe – zupełnie jak mydło! Równowaga mikrobiologiczna ulegnie zakłóceniu, a to prosta droga do namnażania się bakterii na skórze. Kołomyja!

JAK WYBRAĆ DOBRY TONIK DO TWARZY?

Dobry tonik do twarzy musi być dostosowany do potrzeb skóry. Jedna skóra potrzebuje bardziej nawilżenia, druga odbudowy i ochrony, jeszcze inna ukojenia i uspokojenia. Istnieją specjalne toniki do cery trądzikowej, dojrzałej, zszarzałej i bez energii, naczynkowej… W tonikach często stosuje się roślinne ekstrakty, olejki, alantoinę, mocznik, proteiny mleka, a nawet cząsteczki srebra czy bursztynu. Wiele toników zawiera też cenne kwasy o delikatnym działaniu złuszczającym.

CZYM JEST HYDROLAT?

Hydrolaty mają wiele wspólnego z olejkami eterycznymi, ponieważ są efektem ubocznym ich pozyskiwania. Jest to woda roślinna, powstała podczas destylacji parą wodną danej rośliny.

Okazało się, że hydrolat zachowuje właściwości rośliny, z której go pozyskano. Znajdziemy w nim niewielkie stężenie olejku eterycznego (do 1%) i właśnie części składowe roślin. Hydrolaty mają właściwości identyczne jak oleje, z których je wytworzono, ale są dużo łagodniejsze i przyjaźniejsze dla skóry, wiec można je stosować bez rozcieńczenia i bez ograniczeń 🙂

Czy wiecie, że hydrolaty można również stosować na całe ciało, w tym również włosy? Działają doskonale i myślę, że to działa na ich korzyść: stają się uniwersalnymi produktami o doskonałym, wszechstronnym działaniu.

Na ich korzyść przemawia też oczywiście doskonały skład: znajdziecie w nich jedynie wodę podestylacyjną (w skrócie właśnie: hydrolat) oraz konserwant – jest on koniecznością. W przeciwnym razie bakterie namnożyłyby się w nim ekspresowo.

Czy da się kupić hydrolat bez konserwantów? Jasne, ale pamiętajcie, by go przechowywać w lodówce i sprawdzić termin przydatności, ponieważ najczęściej jest to dosłownie kilka tygodni po otwarciu.

JAK WYBRAĆ IDEALNY HYDROLAT?

Oczywiście tutaj też należy kierować się potrzebami skóry – każda roślina, z której pozyskano hydrolat, ma inne właściwości i inne działanie. Do najpopularniejszych hydrolatów należy różany, pomarańczowy (neroli) oraz lawendowy. Sprawdzajcie zawsze właściwości hydrolatu przed zakupem, testujcie i próbujcie różne hydrolaty tym bardziej, ze ich cena nie jest wygórowana, a działanie doskonałe!

Jeśli nie możecie się zdecydować miedzy hydrolatem a tonikiem, może przekona Was uniwersalność tych drugich, a także banalny sposób aplikacji: hydrolat po prostu rozpyla się na buzi, ponieważ wyposażony jest w dogodny rozpylacz.

Mam nadzieję, że trochę pomogłam i zachęciłam Was do stosowania hydrolatów lub toniku. Uściski!

Moje 4 niezbędne, najlepsze kosmetyki dla włosów cienkich
Maska Nanoil z algami morskimi. To tego potrzebują moje włosy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *