Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?
Hej, dziewczyny!
Może się wydawać, że temat pielęgnacji włosów jest znany i powiedziano o nim już wszystko. Być może jednak nie wiesz, że aby dobrać odpowiednie kosmetyki, musisz określić rodzaj porowatości włosów. To pojęcie dość enigmatyczne, jednak zaraz dowiesz się wszystkiego!
Co to jest porowatość włosów?
Porowatość włosów to nic innego, jak sposób, w jaki układają się łuski. Zaraz poznasz stopnie porowatości oraz dowiesz się, co oznaczają.
Charakterystyka rodzaju porowatości
Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate.
Niskoporowate wyglądają na zdrowe, ich łuski ściśle do siebie przylegają. Może się więc wydawać, że nie wymagają szczególnej troski (co jest oczywiście nieprawdą). Kosmyki są lśniące, ale łatwo je obciążyć.
Włosy średnioporowate wahają się pomiędzy grubymi, ciężkimi włosami, a zniszczonymi i przesuszonymi. Są podatne na zabiegi stylizacyjne, ale bywają zmienne i łatwo pogorszyć ich stan. Cebulki są osłabione, przez co są o krok od złego stanu.
Włosy wysokoporowate to takie, które są najbardziej zniszczone i przesuszone ze wszystkich typów. Dzieje się tak dlatego, że są nadmiernie obciążone zbyt częstym farbowaniem i zabiegami fryzjerskimi. Ulegają uszkodzeniom wyjątkowo szybko, rozdwajają się, łamią i puszą.
Pamiętaj, że najważniejsze w wyborze odpowiedniej pielęgnacji jest określenie gatunku naszych włosów. Jest to najistotniejszy czynnik, aby móc dobrać kosmetyki, które pomogą im utrzymać dobrą kondycję.
Pielęgnacja włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate zazwyczaj są proste, łatwo się rozczesują, nie plączą się. Bardzo długo schną (nawet do kilku godzin). Nie są podatne na układanie i znacznie trudniej je ufarbować. Ponadto efekty koloryzacji utrzymują się bardzo krótko. Ten typ włosów uważany jest za zdrowy, jednak należy o nie zadbać, stosując odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne.
Nie używaj preparatów z keratyną, ponieważ takie włosy baaardzo tego nie lubią. Za bardzo obciążają włosy, przez co wyglądają na przyklapnięte i zwyczajnie tłuste. Doskonale sprawdzą się delikatne szampony na bazie ziół oraz takie, które nie mają silikonów i silnych detergentów. Silikony bardzo obciążają włosy.
Najlepiej sprawdzą się produkty na bazie ziół. Szczególnie polecany jest aloes i wyciągi roślinne, jak pokrzywa czy rumianek. Ten typ włosów doskonale reaguje na odżywki i maski z olejem kokosowym czy masłem shea.
Aby utrzymać włosy gładkie i błyszczące doskonałą metodą jest olejowanie. Odkąd zaczęłam to robić, nie mam problemu z utrzymaniem elastyczności i gładkości włosów. Istnieje wiele sposobów olejowania, więc na pewno znajdziesz najlepszy dla siebie. Oczywiście efektów nie zauważysz od razu, więc pamiętaj o systematyczności.
Pielęgnacja włosów niskoporowatych powinna być przede wszystkim łagodna i delikatna. Używaj kosmetyków, które nie są oparte na silnych detergentach. Decyduj się na produkty nawilżające.
Jak widzisz, włosy niskoporowate są najłatwiejsze “w obsłudze”. Jednak to wcale nie oznacza, że nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zapominasz o niej? Niebawem będziesz mogła zapomnieć też o zdrowych, lśniących włosach.
Dodaj komentarz