Zalety peelingów solnych. Jak zrobić domowy peeling solny?
Kocham peelingi! ♥ Tym razem chcę was przekonać, że zwykłą sól można zamienić w najlepszy kosmetyk na świecie. Taki, który złuszcza, zmiękcza, wygładza i pielęgnuje naszą skórę. Nie ma w tym naprawdę nic trudnego.
Opowiem troszkę o tym, jak zrobić peeling solny, jakie ma zalety, jaką sól najlepiej do niego wybrać itd. Mam nadzieję, że znajdziecie w tym wpisie odpowiedzi na wszystkie pytania.
Jak zrobić peeling solny?
Jeśli zastanawiacie się, jak wykonać peeling solny i czy jest to bardzo trudne, uspokoję was. Nie ma nic prostszego niż zrobienie peelingu. Wystarczy dodać do garści składnika złuszczającego (w tym przypadku do soli), różnego rodzaju składniki pielęgnujące – aloes, sok z cytryny, miód, hydrolat, jogurt, masło shea lub inne olejki.
Ja zdecydowanie uwielbiam peeling solny z olejkiem migdałowym, ale często wzbogacam go o inne składniki np. fusy z kawy, jeśli chcę zamienić go w peeling antycellulitowy. Peeling z olejkiem jest najlepszy, bo olej fajnie natłuszcza skórę i ułatwia poślizg ziarenek soli. Dzięki temu nie „szorujemy” tak mocno skóry.
Jaka sól do peelingu?
Himalajska, morska, zwykła kamienna… jaką sól do peelingu wybrać, żeby efekty tego domowego zabiegu były jak najlepsze? W sumie to niewiele wiedziałam na temat soli, bo zawsze brałam pierwszą lepszą, którą miałam. Poczytałam trochę na ten temat i okazało się, że sól soli nierówna.
Każda sól do peelingu ma inne właściwości. Najczęściej stosowane są:
- Sól z Morza Martwego (sól morska) – zawiera całe mnóstwo składników mineralnych (magnez, potas, wapń, brom, sód, chlor i żelazo), których stężenie jest wysokie, bo otrzymuje się ją poprzez odparowanie wody. Ma właściwości antyseptyczne i działa antybakteryjnie, dlatego pomaga w leczeniu wielu chorób skóry np. łuszczycy, łojotoku, trądziku lub stanów zapalnych.
- Sól Epsom (sól angielska) – jest bogata w cenną dla włosów i paznokci siarkę, a także magnez. To całkowicie bezzapachowa sól o naturalnym dla naszej skóry poziomie pH, dlatego rewelacyjnie sprawdza się właśnie w peelingach.
- Sól himalajska (różowa sól) – również jest bogata w pierwiastki, a konkretnie 84 różne (!) składniki mineralne! Wszystkie są w łatwo przyswajalnej postaci, dlatego sól himalajska do peelingu nadaje się moim zdaniem idealnie. Warto wspomnieć, że wspomaga ona usuwanie toksyn i oczyszcza pory skóry.
Od tego, jaką sól do peelingu wybierzemy, zależy wiele. Oprócz rodzaju ważna jest również ziarnistość – sól gruboziarnista będzie mocniej złuszczała. Do skóry wrażliwej lub podrażnionej o wiele lepiej użyć soli o mniejszych ziarnach, gdyż będzie działała delikatniej.
Jak stosować peeling solny?
To bardzo proste. Bierzemy garść peelingu i wmasowujemy okrężnymi ruchami w wybrane partie ciała. Najlepiej, jeśli skóra została wcześniej delikatnie zwilżona ciepłą wodą. Wówczas peeling będzie się lepiej rozprowadzał na skórze. Masaż powinien trwać przynajmniej kilka minut, a jeśli mamy więcej czasu to możemy delikatnie masować ciało do momentu aż drobinki soli całkowicie się rozpuszczą i większość składników peelingu wchłonie się w skórę. Wówczas pozostanie tylko spłukać jego resztki ciepłą wodą i standardowo użyć balsamu.
ZALETY PEELINGÓW SOLNYCH
Każdy peeling solny ma zalety, o których nie sposób nie wspomnieć. Jeśli jeszcze jesteś jedna z tych osób, które stronią od peelingów to przeczytaj, co mam ci do powiedzenia na temat tych zrobionych w domu z soli. Być może dla kogoś okaże się to zaskoczeniem.
- Peeling solny to bogactwo cennych składników mineralnych – to jest to, co odróżnia peelingi solne od tych zrobionych na bazie cukru. Cukier równie dobrze złuszcza martwy naskórek, ale zdecydowanie nie ma w sobie tylu minerałów, które są przecież potrzebne naszej skórze. To one przenikają do głębszych warstw naszej skóry w trakcie masażu i dogłębnie odżywiają.
- Peelingi solne poprawiają krążenie skóry – no dobra, nie tylko solne, ale wszystkie peelingi nie tylko złuszczają naskórek, ale również poprawiają mikrokrążenie skórne. Wystarczy wmasowywać peeling w skórę przez kilka minut, aby pobudzić krążenie.
- Peeling solny ułatwia wchłanianie kosmetyków – wszystko, co zostanie nałożone na skórę po peelingu, wchłonie się zdecydowanie lepiej. Przyczynę opisałam wyżej. Kiedy poprawia się krążenie skórne to każdy składnik odżywczy zostaje szybciej przekazany do odpowiednich komórek naszej skóry, balsamy lepiej się wchłaniają i działają intensywniej.
- Peelingi solne są mniej drażniące dla skóry – dzieje się tak, ponieważ drobinki soli w trakcie delikatnego masażu zmniejszają swoją objętość i rozpuszczają się. Peeling solny (zwłaszcza z drobnoziarnistej soli) zdecydowanie mogę polecić osobom o wrażliwej skórze.
- Peeling solny to wielozadaniowy kosmetyk – o właściwościach peelingów solnych mogłabym prawdopodobnie napisać osobny artykuł, ale wymienię je tylko tutaj. Peeling:
- oczyszcza skórę i odblokowuje pory,
- złuszcza martwy naskórek,
- poprawia krążenie w skórze,
- wspomaga regenerację naskórka,
- zmniejsza przebarwienia i wyrównuje kolor,
- pozostawia skórę gładką, elastyczną i miękką.
- Peelingi solne są tanie i łatwe do zrobienia – prawdopodobnie nie ma kosmetyku, który można byłoby zrobić taniej. Żeby zrobić domowy peeling do ciała, wystarczy garść soli i odrobina dodatkowych, dowolnych składników, które zazwyczaj mamy pod ręką. Tanio i łatwo.
Dodaj komentarz