Zanim się pomalujesz… Co musisz wiedzieć o podkładzie?

Opublikowane w: Makijaż
Podkład

Cześć!

Rozświetlacz, cienie do powiek, szminka, maskara… To nie te kosmetyki robią makijaż. Najważniejszy jest podkład, który daje pozostałym produktom bazę i zapewnia idealny wygląd. Jeżeli chcesz dobrze się malować i wiedzieć, jak używać podkładu, to przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.

Siła krycia i konsystencja podkładu

Jak sprawdzić siłę krycia i konsystencję podkładu? Krycie sprawdza się na nadgarstku, bo na tej części ciała najlepiej widać żyłki i skóra jest najjaśniejsza. Jeżeli podkład zakryje je za pierwszym razem, to oznacza, że jest bardzo dobrze kryjący. A jeśli spod podkładu prześwitują żyłki, i to nawet przy drugiej warstwie, to przetestowałaś prawdopodobnie fluid transparentny. A jak sprawdzić konsystencję? Podkład nałóż na wewnętrznej stronie dłoni, na tej jej części, z której wychodzi kciuk. Ale pamiętajcie. Odcień fluidu sprawdza się tylko na twarzy: na czole, policzkach oraz na granicy żuchwy i szyi.

Skąd problemy z doborem podkładu?

Problem z doborem podkładu może wynikać z ogromnej liczby odcieni i problemach z określeniem rodzaju i kolorytu cery. Jedne produkty są zbyt jasne lub ciemne, a inne mają za dużo lub za mało żółtych i różowych tonów. W takim przypadku dobrze sprawdzi się kupienie dwóch podkładów, które można połączyć i uzyskać odpowiedni kolor. Przy doborze podkładu należy wziąć także pod uwagę niedoskonałości na twarzy (przebarwienia, naczynka krwionośne, blizny, cienie pod oczami), bo to do nich należy dobrać kosmetyki lecznicze lub korekcyjne.

Jak dobrać podkład?

Najważniejszą zasadą jest dobranie podkładu do rodzaju i kolorytu naszej cery, a nie kierowanie się poleceniami lub opiniami koleżanek. Dlaczego to takie ważne? Bo koleżanki mogą mieć inny odcień cery, stosować zupełnie inną pielęgnację i reagować na różne warunki zewnętrzne w zupełnie inny sposób. Aby dobrać odpowiedni podkład, należy zastosować się do wyżej wymienionych przeze mnie zasad. Testuj, próbuj, baw się kolorami i markami, aż trafisz na idealny produkt. Jeżeli ciągle masz problem, to poradź się kosmetyczki; równie dobrze możesz iść na próbny makijaż.

Wydajność makijażu i problemy z malowaniem się

Po czym rozpoznać, że makijaż lub podkład jest wydajny? Jeżeli do malowania się wystarcza ci ilość podkładu równa wielkości ziarnka groszku, to oznacza, że masz do czynienia z dobrze zrobionym makijażem. Jednak czasami na twarzy po zaaplikowaniu podkładu powstają smugi i plamy. Powód? Podkład nie został dopasowany do rodzaju cery.

Do cery tłustej nie zaleca się stosowania kosmetyków kremowych i tłustych, bo nawet utrwalenie bardzo dobrym pudrem w niczym nie pomoże – skóra będzie się świecić, a kosmetyki po prostu spłyną z cery. Podobnie będzie ze źle wykonanym demakijażem. Jeśli po usunięciu kolorówki nie zastosujesz toniku, to makijaż, który zrobisz rano, nie będzie trzymał się na skórze.

W przypadku suchej skóry makijaż nie wygląda zbyt dobrze: widoczne są suche skórki, puder się osypuje, naskórek może być podrażniony lub przesusza się jeszcze bardziej. Dlaczego tak się dzieje? Skóra nie została w 100% nawilżona lub nie została zastosowana odpowiednia pielęgnacja. Innymi powodami mogą być: dieta uboga w witaminy i minerały, czynniki zewnętrzne, stosowanie kosmetyków różnych marek lub przechowywanie produktów w niewłaściwych warunkach. Jeżeli planujesz kupić podkład do cery suchej, to najpierw przetestuj dobry krem nawilżający. Zrób próbę uczuleniową: nałóż odrobinę kosmetyku na skórę za uchem i odczekaj dobę lub dwie. Jeśli nie wystąpiło żadne uczulenie, to tego kremu możesz używać z twoim podkładem.

Czy już wiesz, jak używać podkładu?

Jak dbać o cerę naczynkową? Moje sposoby na popękane naczynka
Płyn micelarny a inne kosmetyki do demakijażu ‒ co polecam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *