Czym jest pH produktu i czemu jest takie ważne?
Cześć!
Podczas robienia kosmetycznych zakupów zwracam uwagę nie tylko na skład, cenę, właściwości i to, czy kosmetyk jest dobrany do rodzaju skóry. Dla mnie ważne jest także pH danego produktu. Czemu należy zwracać uwagę na tą rzecz? Przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.
Czym jest pH produktu?
Współczynnik pH opisuje chemiczne właściwości substancji i mówi o ich kwasowości lub zasadowości. Bo musisz wiedzieć, że substancje dzielimy na kwasowe, obojętne i zasadowe. Przyjmuje się, że skala pH wynosi od 0 do 14, gdzie substancje o wartości od 7 do 14 są zasadowymi (alkalicznymi), a substancje o wartości od 0 do 7 są substancjami kwasowymi. Wartość 7 to substancje obojętne.
Przykładowe substancje z różnym pH? Proszę bardzo. Substancjami o niskim pH, czyli kwaśnymi, są między innymi: ocet, kawa, herbata, sok pomarańczowy, soda oczyszczona, mydło toaletowe, woda morska lub ludzka krew. A czy wiesz, że woda gazowana według podanej wyżej skali ma odczyn lekko kwaśny? A wszystko przez zawartość dwutlenku węgla. Po przeciwnej stronie skali znajduje się woda wodociągowa ze względu na zawartość związków wapnia i magnezu. A jeśli spotkasz substancję, która ma pH równe 7, to daj znać, bo takie występują bardzo rzadko.
Czy pH jest ważne w pielęgnacji skóry lub włosów?
To zależy, o jakiej substancji mówimy. Wartości pH są ważne w przypadku leków, kosmetyków lub produktów spożywczych. A wszystko dlatego, że odczyn kwasowo-zasadowy ma wpływ na sposób działania i trwałość wielu substancji. Tak dzieje się na przykład w przypadku produktów do pielęgnacji skóry i włosów.
Warto tu zaznaczyć, że pH ludzkiej skóry jest kwaśne, ale w zależności od wieku, rodzaju skóry, sposobu pielęgnacji i miejsca na ciele może się różnić. Przyjmuje się, że pH ludzkiej skóry wynosi od 4,5 do 6,5, a średnia to 5,5. Jeżeli liczba ta się powiększa, to na skórę oddziałują czynniki zewnętrzne, np. promienie słoneczne. Skutkuje to przesuszeniem, uszkodzeniem lub podatnością skóry na działanie chorób. Nic więc dziwnego, że skóra pach i pachwin ma wyższe pH – w tych miejscach może rozwijać się dużo bakterii i wirusów. Nie należy jednak obniżać odczynu skóry na tych fragmentach ciała; wystarczy standardowa higiena.
Przyjmuje się, że pH skóry wrażliwej wynosi około 6,5, a skóry tłustej około 4,5. Jeżeli myjesz skórę mydłem zasadowym, to zaburzasz naturalne pH skóry i uszkadzasz jej naturalną barierę hydrolipidową. Dlatego tak ważne jest stosowanie produktów dopasowanych do potrzeb skóry lub używanie takich, które mają na celu wyrównanie pH. Takimi produktami będą toniki, które przywrócą skórze odczyn kwasowo-zasadowy.
Dodaj komentarz