Białe kropki, czarne kropki: wągry i zatkane pory. 10 domowych sposobów na pozbycie się zaskórników

Opublikowane w: Pielęgnacja
Rozszerzone pory

Zaskórniki zwane są potocznie wągrami (nie: wągry nie wzięły się od Węgrów, nie).

Nie dajcie się zwieść, że dotyczą tylko skóry dotkniętej trądzikiem. Wągry mogą przydarzyć się wszystkim (nawet Węgrom☺ haha). Nie wyglądają za fajnie i nie wpływają dobrze na kondycję naszej skóry.

Która z nas chciałaby mieć na nosie czarne „dziurki”, rozszerzone pory, lub białą kaszkę na twarzy? Wiele dziewczyn robi błąd próbując je wyciskać. Wągry tylko na to czekają: w miejscu naszej barbarzyńskiej działalności robią się ogniska zapalne, wągry zmieniają się w krostki, zaskórniki, bolące podskórne zgrubienia.

Zadziwiające jest to, że tak wiele dziewczyn musi się z nimi zmagać każdego dnia. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem na to, by pozbyć się wągrów jest wizyta u kosmetyczki i specjalistyczny zabieg, ale w domu też możecie im dać nieźle w kość:) Dziś podpowiadam jak to zrobić.

10 skutecznych tricków na pozbycie się wągrów, zaskórników i rozszerzonych porów

1. Oczyszczanie skóry

Wągry i zaskórniki są dosyć mocno osadzone w skórze, aby je usunąć nie pomoże jedynie płyn micelarny. Dobrze, jeśli do codziennej pielęgnacji włączycie odpowiedni żel do mycia twarzy. Jeszcze lepiej, jeśli będzie on obfitował w naturalne składniki i nie będzie działał komedogennie czyli nie zapcha porów.

2. Aktywny węgiel

Węgiel to czarny rycerz pielęgnacji skóry. Bardzo sprawnie radzi sobie z wągrami, krostkami, wszelkimi zanieczyszczeniami, Jego właściwości detoksujące skórę znane są od dziesięcioleci. Cząsteczki węgla przyciągają do siebie jak magnes wszelkie zanieczyszczenia. Aktywnego węgla boją się krosty, nadmiar sebum, wągry oraz zaskórniki. Dlatego dobrze jest włączyć aktywny węgiel do codziennej pielęgnacji skóry, np. w postaci toniku lub żelu do mycia skóry.

3. Domowe plastry na zaskórniki

Białko z 1 jajka roztrzepcie lekko w miseczce, nałóżcie je na twarz w miejscach, w których macie skupiska zaskórników, przyłóżcie cienką warstwę chusteczki higienicznej (jeszcze zanim białko zastygnie). Na waszej twarzy powstanie swoisty plasterek, który ma sobie leżakować do całkowitego zastygnięcia białka – wraz z chusteczką.

Plastry na zaskórniki działają bardzo sprytnie: dzięki temu, że zastygają na twarzy, niemili goście również się do nich przyczepiają. Gdy sprawnym ruchem zrywacie plaster – zaskórniki zostają na zdjętej z twarzy chusteczce.

4. Napar z pietruszki

Okazuje się, że niepozorna pietruszka doskonale radzi sobie z wszelkimi wągrami i zaskórnikami. Napar ze świeżej pietruszki to dobry sposób na pozbycie się niechcianych „lokatorów” na twarzy. Zaparzonym i ostudzonym naparem przecierajcie twarz – to wspaniały tonik antybakteryjny.

5. Olejek z pestek winogron

Zacznijcie przecierać nim twarz – będziecie zdumione, że tłusty olejek działa niczym mocarny przeciwutleniacz. Wszystko dzięki witaminie E oraz kwasowi linolowemu. Regularnie stosowany wymiata wszelkie toksyny z buzi, a ponadto – zabezpiecza ją przed toksynami z powietrza. Innym doskonałym olejkiem o dodatkowych właściwościach przeciwzapalnych jest olejek kokosowy – idealny dla cery z trądzikiem, wągrami i zaskórnikami.

6. Parówka twarzy

Sposób znany i stosowany jeszcze „za dziada pradziada” 😉 parówka twarzy jest sprytna: sprawnie otwiera pory skóry, dzięki czemu zaskórniki i wągry stają się łatwiej dostępne, innymi słowy łatwiej się ich pozbyć. Po takiej parówce najlepiej nałożyć na twarz oczyszczające plastry lub maseczkę peel-off i po prostu usunąć je wraz z maską/plastrem. Jak zrobić parówkę twarzy? Wystarczy zaparzyć odrobinę rumianku, melisy szałwii, czystka, lukrecji, pokrzywy lub skrzypu (wybór jest – jak widzicie – dosyć duży), a następnie gorący, jeszcze parujący napar wlać do miseczki i po prostu zbliżyć do niej twarz. Para ma działać na Waszą buzię. Najlepiej, jeśli okryjecie głowę ręcznikiem – to zapobiegnie „uciekaniu” pary. Parówka powinna trwać minimum 10 min.

7. Złuszczanie skóry

Ponieważ wągry i zaskórniki często powstają z nadmiaru nagromadzonego sebum (rzadziej są one genetyczne), warto regularnie oczyszczać twarz i złuszczać zalegający na niej, martwy naskórek. Dlatego przy problemie zaskórników i wągrów tak ważne jest, aby regularnie robić peeling twarzy. Z resztą: czysta skra to podstawa każdej pielęgnacji. Peeling sprawia, ze składniki kremów lepiej się wchłaniają, a na skórze nie zalega warstwa sebum, która zatyka pory.

8. Żelowa maseczka DIY na zaskórniki

Maseczka działa podobnie, jak opisane wcześniej plastry (wągry i zaskórniki wychodzą podczas zrywania jej z twarzy). Jak zrobić w domu maskę peel-off? Wystarczy, że wymieszacie żelatynę z mlekiem tak, by się w nim rozpuściła (zwracajcie uwagę, aby nie zostały żadne grudki żelatyny). Miksturę wstawcie na chwilę do mikrofalówki (dosłownie na pól minuty). Dajcie masce chwilę, żeby ostygła i nie była zbyt gorąca, po czym nałóżcie na twarz w miejscach, gdzie występują zaskórniki. Pozostawcie ja do wyschnięcia, po czym zerwijcie zastygły żelowy plaster z twarzy. Żelowa maska zadziała najlepiej, jeśli będziecie ją robić regularnie.

9. Moc zielonej glinki

To jedna z najsilniejszych, a jednocześnie najgłębiej oczyszczających glinek. Zielona glinka wymiata z naszej buzi wszelkie toksyny, zanieczyszczenia, wolne rodniki i bakterie. Zwalcza sebum a regularnie stosowana – oczyszcza skórę z wągrów i zaskórników.

10. Genialna maseczka aspirynowa na wągry i zaskórniki

3-4 tabletki rozpuśćcie w maślance lub naturalnym jogurcie, a całą pastę nałóżcie na twarz na około 15 minut. Maseczkę należy robić 2-3 razy w tygodniu

I jak? Ruszacie do boju z wągrami ?:) Dajcie znać, jak poszło:)

Moja skóra usiana pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową?
Demakijaż kosmetyków wodoodpornych. Jak dokładnie oczyścić skórę przed snem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *