Kosmetyki prosto z ula! Jakie właściwości mają: pyłek kwiatowy, propolis, wosk lub mleczko pszczele?

Opublikowane w: Pielęgnacja | Skóra
Produkty pszczele w kosmetyce

Hej! Czy wiecie, że produkty pszczele znane były ze swoim właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych już w czasach prehistorycznych? W tym wpisie chciałabym opowiedzieć wam o tym, jakie działanie w kosmetyce mają miód, wosk pszczeli, propolis i inne składniki, które znajdziemy w ulu. Jesteście ciekawe? Zapraszam!

Czas rozprawić się z mitem, że pszczoły produkują tylko miód. Owszem, to dzięki nim mamy ten całkiem smaczny produkt, ale również pozostałe substancje: mleczko pszczele, wosk pszczeli, propolis oraz pierzgę, czyli pyłek kwiatowy. Co ciekawe, wszystkie te produkty pszczele bardzo chętnie wykorzystuje się w kosmetyce. Dlaczego? Myślę, że przede wszystkim ze względu na ich właściwości. W tej notce chciałabym przyjrzeć się bliżej temu, co kryją w sobie produkty pszczele, jakie mają działanie i jak można je wykorzystać w kosmetyce. 🙂

MIÓD

To podstawowy produkt, który wyciągamy z ula. Miody możemy podzielić na nektarowe, spadziowe lub mieszane – różnią się kolorem, smakiem i aromatem, a także odrobinę właściwościami. W różnych rodzajach miodów kryje się ponad 300 składników różnego rodzaju m.in. węglowodanów oraz cukrów prostych (glukozy i fruktozy).

Miód w kosmetyce

Wszystkie właściwości kosmetyczne miodu wynikają z obecności wielu witamin, mikroelementów, enzymów i kwasów (ich rodzaj oraz zawartość również zależy od rodzaju miodu). Nie mniej jednak każdy dobrej jakości miód zawiera witaminy z grupy B (B1, B1, B5, B6, kwas foliowy), doskonale znaną witaminę C, witaminę D i K, a także prowitaminę A. Jeśli chcielibyśmy wymienić najczęściej pojawiające się w miodzie minerały, to będą: mangan, cynk, miedź i kobalt. Nic dziwnego, że coraz częściej znajdziemy miód w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry lub włosów. To po prostu bardzo ciekawy i łatwo dostępny składnik, który:

  • łagodzi stany zapalne i zapobiega im;
  • wspomaga regenerację naskórka;
  • odnawia ochronny płaszcz wodno-lipidowy;
  • rozjaśnia, wygładza i upiększa skórę;
  • uodparnia skórę na działanie szkodliwych czynników.

PROPOLIS

Kolejny składnik, który produkują pszczoły, to propolis, czyli tzw. kit pszczeli. Najchętniej stosuje się go w naturalnych lekach. Co to właściwie jest? Propolis to lepka substancja przypominająca żywicę, o żółtej, zielonej lub brunatnej barwie i bardzo aromatycznym zapachu. Powstaje, kiedy zebrane z roślin substancje żywiczne mieszają się z substancjami wydzielanymi przez pszczoły. Tym maleńkim owadom kit pszczeli potrzebny jest jako budulec, którym powlekają ściany ula.

Propolis w kosmetyce

Warto jednak wiedzieć, że da się wyróżnić szereg innych właściwości propolisu. Działanie tego składnika wynika z substancji, które w nim znajdziemy: flawonoidów, witamin B1 oraz B2, enzymów, białek, aminokwasów, węglowodanów, karotenów. Za ich sprawą propolis:

  • wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry;
  • wykazuje działanie znieczulające;
  • jest skutecznym antyoksydantem;
  • działa przeciwtrądzikowo i reguluje wydzielanie sebum.

MLECZKO PSZCZELE

Gdybym chciała wam obrazowo wyjaśnić, czym jest mleczko pszczele, powiedziałabym, że jest to pokarm dla pszczelich larw. To właśnie tą wydzieliną o śmietankowej barwie karmione są małe pszczółki. Właśnie dlatego głównymi składnikami mleczka pszczelego są: białka, cukry, kwasy organiczne, hormony, enzymy itp. substancje, które są niezbędne do wzrostu. Warto przy tym wiedzieć, że mleczko pszczele jest produktem o bardzo małej trwałości.

Mleczko pszczele w kosmetyce

Dlaczego mleczko pszczele wykorzystuje się w kosmetyce? Głównie ze względu na to, że jest to produkt bogaty w witaminy i składniki mineralne. Zawiera m.in. miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Warto jednak przy tym pamiętać, że może powodować alergie, więc nie sprawdzi się u każdego. Ze względu na mnogość składników mleczko pszczele:

  • ma właściwości tonizujące;
  • normalizuje pracę gruczołów łojowych;
  • reguluje poziom nawilżenia;
  • uelastycznia skórę.

WOSK PSZCZELI

Kolejny z produktów pasiecznych. Pozyskuje się go przez stopienie plastrów po oczyszczeniu ich z miodu. Naturalny wosk pszczeli jest bardzo kruchy i ziarnisty. Może mieć jasnożółtą lub ciemnobrązową barwę – ta rozbieżność wynika z różnic w pokarmie pszczół. Ma zapach zbliżony do aromatu miodu lub propolisu i również zawiera w swoim składzie nawet 300 różnych związków m.in. alkoholi, wolnych kwasów tłuszczowych, węglowodorów i flawonoidów.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Najchętniej dodaje się go do emulsji, w których odgrywa rolę stabilizatora. Bywa również stosowany jako składnik kremów oraz mydeł. Czemu wosk pszczeli cieszy się tak dużą popularnością w kosmetyce? Przede wszystkim dlatego, że jest bogaty w witaminy A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, D, H, B12, biotynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy i minerały (potas, fosfor, wapń i magnez). Dzięki tym składnikom wosk pszczeli:

  • dogłębnie odżywia skórę;
  • poprawia poziom nawilżenia;
  • ochrania przed substancjami z zewnątrz.

PYŁEK PSZCZELI

Inna nazwa tego składnika to pierzga lub po prostu pyłek kwiatowy. Utrwalony pyłek ma postać drobnych ziarenek. Powstaje po zebraniu przez pszczoły pyłku z pąków roślin, wymieszaniu ich z nektarem, przeniesieniu do ula i dalszym przetworzeniu. Pierzga nie jest zatem zwykłym pyłkiem kwiatowym, który również możemy sobie sami zebrać. Może zawierać nawet 250 różnych związków organicznych i pierwiastków, a także około 30 enzymów – wszystko zależy od tego, z jakiej rośliny zostanie pobrany.

Pyłek pszczeli w kosmetyce

Najczęściej pyłek pszczeli wykorzystywany jest w lecznictwie naturalnym, jako środek wewnętrzny. Jest bogaty w cenne witaminy z grupy B i witaminę C, mikroelementy, aminokwasy, cukry i błonnik, dlatego coraz częściej stosuje się go również w kosmetykach np. kremach, maseczkach lub mleczkach kosmetycznych. Stosowany zewnętrznie:

  • dostarcza skórze składniki odżywcze;
  • ma właściwości anti-age (odmładza);
  • wykazuje właściwości detoksykacyjne;
  • zmniejsza szkodliwość czynników chemicznych.

Zachęcam do tego, żebyście produkty pszczele wykorzystywały dużo częściej w kosmetyce. Doceniajmy to, co daje nam natura, ponieważ składniki takie jak miód, wosk czy też pyłek są całkowicie naturalne dla naszego organizmu i kryją w sobie ogromne podkłady cennych substancji odżywczych. Pamiętajcie, produkty pszczele nie tylko leczą – one również upiększają!

Wszystkiego pszczelego! 🙂

Zatrzymaj młodość na dłużej! Kosmetyki Capture Youth marki Dior
Kochaj swoje loki! Zestaw do pielęgnacji włosów kręconych i falowanych Love od Davines

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *