Jak dbać o cerę w różnym wieku? Dopasuj pielęgnację do siebie!

Opublikowane w: Cera | Pielęgnacja
pielęgnacja cery

Hejka!

Nasza skóra zmienia się wraz z upływem czasu. Pojawiają się zmarszczki lub przebarwienia. Traci jędrność i elastyczność. To nieuchronne, chociaż wszystkie te oznaki przemijania możemy opóźnić i nieco zmniejszyć. Jak to zrobić? Przeczytajcie. 🙂

Cera w wieku 30 lat jest zupełnie inna niż cera w wieku 40 lat. Dziesięć lat różnicy widocznie odbija się na naszej twarzy. Nie możemy zatrzymać starzenia się skóry, ale możemy je kontrolować. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

Po pierwsze, ZMIANY SĄ NATURALNE.

Pogódźmy się z tym, że nie unikniemy zmarszczek. Możemy się postarać, żeby nie być na starość całkiem pomarszczoną śliwką. I tyle. Choćbyśmy nie wiem, jak się starały, zmarszczki się pojawią. Prędzej czy później, mniejsze czy większe – będą. Najgorsze, co możemy robić, to starać się za wszelką cenę odmładzać. Wychodzę z założenia, że zmiany są naturalne i nie da się ich zatrzymać, więc po prostu trzeba się zestarzeć z godnością. Wolę być zadbaną babcią, z dodającymi życiowej mądrości zmarszczkami i przyprószonym siwizną włosem, aniżeli napompować się botoksem, naciągać skórę i robić bóg wie co, żeby wyglądać jak sztuczna lalka.

Po drugie, W PIELĘGNACJI WAŻNE SĄ PODSTAWY.

Niezależnie od wieku obowiązuje kilka podstawowych zasad, których trzeba trzymać się w codziennej pielęgnacji cery. Dbanie o skórę na co dzień jest kluczowe. Dlaczego? Uwierzcie, że jak nagle zaczniecie nakładać na skórę tonę kosmetyków anti-age, nie osiągniecie sukcesu. Najlepiej działać małymi kroczkami i systematycznie. Oto najważniejsze zasady pielęgnacji skóry:

  • Wprowadź do diety produkty zbożowe, warzywa, owoce i produkty bogate w witaminy i minerały, ponieważ to one są niezbędne dla naszej cery.
  • Pomóż skórze się szybciej zregenerować i wspomagaj odnowę komórkową, wykonując regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) delikatny peeling twarzy.
  • Dbaj o utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, dzięki wypijaniu minimum 2 litrów wody dziennie i dostarczaniu jej również z zewnątrz.

Pielęgnacja cery w wieku 20 lat

Główny problem młodej cery to trądzik, dlatego należy zadbać o jej codziennie oczyszczanie i delikatne złuszczanie. Nie wolno zapominać o demakijażu, ponieważ zbierające się na skórze zanieczyszczenia mogą zaogniać problem i przyspieszać starzenie się skóry. O ile na twarzy 20-latki nie będzie widać zmęczenia i oznak pielęgnacyjnych zaniedbywań, o tyle pojawią się one po latach. A wtedy będziemy się zastanawiać, dlaczego wyglądamy dużo starzej niż rówieśniczki.

Cera trądzikowa uwielbia peeling pirogronowy, który warto wykonać raz w miesiącu, aby wyregulować poziom wydzielania sebum, pobudzić produkcję kolagenu i zadziałać antybakteryjnie. Cera w wieku 20 lat lubi też dietę bogatą w przeciwutleniacze i witaminy, ale raczej nie polubi się z pikantnymi potrawami. Na tym etapie nie ma jeszcze potrzeby stosowania silnych kosmetyków zapobiegających starzeniu się. Ważniejsze jest odżywianie.

Pielęgnacja cery w wieku 30 lat

Cera w wieku 30 lat wymaga już silniejszego nawilżania, więc warto sięgać w tym czasie po kremy nawilżające z dodatkiem minerałów. Dzięki temu dbamy o odpowiedni poziom nawilżenia, a jednocześnie uzupełniamy mikroelementy potrzebne skórze m.in. wapń, magnez, cynk i żelazo. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody, witamin i minerałów to prosty sposób na zminimalizowanie blizn potrądzikowych, będących częstym problemem 30-latek.

Po przekroczeniu magicznej „trzydziestki” zauważamy pierwsze oznaki starzenia się, czyli zmarszczki mimiczne. Tak szybko? Niewiele osób wie, że wiek cery dojrzałej to 25+. Jeśli zastanawiacie się, w jakim wieku cera jest dojrzała, na typ etapie już ją macie.

Pamiętajmy, że zmarszczki mimiczne nie wygładzają się samoistnie. Podobnie jak sińce pod oczami i przebarwienia. Dlatego cera w wieku 30 lat powinna być chroniona przez wolnymi rodnikami (kosmetyki z przeciwutleniaczami) oraz słońcem (filtry przeciwsłoneczne). Na co dzień wybierajmy kremy nawilżające i ochronne, natomiast na noc działajmy prewencyjnie, kremami przeciwzmarszczkowymi z retinolem, kwasem hialuronowym lub koenzymem Q10.

Pielęgnacja cery w wieku 40 lat

„Czterdziestka” to nie koniec świata, ale cera w wieku 40 lat ma coraz więcej problemów. Zmarszczki mimiczne utrwalają się, bruzdy nosowo-wargowe stają się bardziej widoczne, skóra traci jędrność i owal twarzy przestaje być idealny. Problemy się piętrzą i można wymieniać je bez końca, dlatego pielęgnacja cery w wieku 40 lat musi być dużo bardziej intensywna i kompleksowa. Musimy mocno uderzyć we wszystkie oznaki starzenia się naraz.

Cera w wieku 40 lat z pewnością podziękuje za mezoterapię – taki zabieg skutecznie pobudza procesy odnowy komórkowej, zmuszając skórę do regeneracji i tworzenia nowych komórek. Coraz ważniejsza staje się ochrona przeciwsłoneczna za pomocą kremów z filtrem UV. Najlepiej stosować je na dzień, natomiast przed snem sięgać po skoncentrowane serum lub kremy bogate w kolagen, kwasy AHA, witaminę C, witaminę E i inne przeciwutleniacze.

Pielęgnacja cery w wieku 50 lat

Im dalej, tym ważniejsze staje się nie tylko dopasowywanie pielęgnacji do problemów, ale również przyzwyczajeń danej osoby. Nasza skóra przyzwyczaja się do najczęściej stosowanych kosmetyków i może źle reagować na wszelkie drastyczne zmiany. Z drugiej jednak strony ma coraz więcej problemów (bruzdy, opadanie policzków, sieć zmarszczek, utrata gęstości skóry, przebarwienia), które trzeba zniwelować właśnie przez zastosowanie silniejszych składników.

Najlepsze, co może otrzymać nasza cera w wieku 50 lat, to kosmetyki zastępujące naturalny żeńskim hormon (estrogen) odpowiedzialny za jędrność i gęstość skóry. Doskonale tę lukę wypełniają produkty z hormonami roślinnymi oraz składnikami, które odbudowują strukturę siatki kolagenowej. Nadal warto dostarczać cerze antyutleniacze, witaminy, minerały, kwas hialuronowy, koenzym Q10 itp. Pielęgnacja cery w wieku 50 lat (lub więcej) nie powinna się jednak ograniczać tylko do kosmetyków – warto sięgać po suplementy diety.

Co w mojej kosmetyczce robi olejek pichtowy? Poznajcie jego właściwości i zastosowanie
Naturalne kosmetyki do włosów – porady, przepisy, opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *