Naturalne kosmetyki do włosów – porady, przepisy, opinie
Hej kochane!
Często pytacie mnie o domowe kuracje, maseczki, płukanki, toniki i wcierki do włosów. Pytacie o to czy i jak łączyć ze sobą, aby najlepiej działało na włosy, co można nakładać na włosy ciemne, co pasuje na przetłuszczające się pasemka i co nadaje się dla wrażliwej skóry głowy. Wiele z was podsyła mi linki i przepisy – wszystko, co przetestowałyście i co działa. Postanowiłam zebrać kilka dobrych„naturalnych” pomysłów i stworzyć zakątek nazwany „naturalne kosmetyki do włosów”.Czas, aby mój blog zaprezentował listę najlepszych i najczęściej pojawiających się naturalnych kuracji, wykorzystujących zioła (głównie zioła) w codziennej pielęgnacji. Voila!
Naturalne kosmetyki do włosów – opinie
Zanim zacznę omawiać maseczki, płukanki, wcierki i inne takie, kilka słów na temat naturalnej pielęgnacji. Wciąż wiele osób nie wierzy w to, że naturalne kosmetyki do włosów mogą mieć jakąkolwiek moc i oddaje swoje pasma i skórę głowy w „troskliwe” ręce laborantów czyli sięga po szampony i odżywki, które zawierają cały szereg chemicznych, syntetycznych substancji. Takie produkty może i upiększają włosy, ale działają dopóty, dopóki stosujecie daną odżywkę lub balsam. Nie poprawiają na stałe kondycji włosów a wręcz przeciwnie – ich długotrwałe stosowanie może rozregulować procesy zachodzące w skórze i w efekcie powodować późniejsze problemy z włosami. Naturalne kosmetyki są skuteczne, a przy tym łagodne. Zbierają one coraz lepsze opinie w sieci i najbardziej ceniące się z klientami firmy wydają produkty, w których królują odpowiednio zbilansowane, naturalne substancje. Do najlepszych produktów (mieszanek) na włosy należy zaliczyć naturalne olejki, które królują już kilka długich sezonów i nic nie wskazuje na to, by miały odejść do lamusa. Całe szczęście zresztą, bo ja osobiście po prostu kocham olejkowe mikstury na skórę głowy i włosy, dzięki nim całkowicie odstawiłam drogeryjne maski na włosy.
Domowej roboty i naturalne kosmetyki do włosów
Naturalne kosmetyki dla włosów ciemnych, czyli płukanka z czarnej herbaty
Jeśli chcecie nieco wzmocnić kolor swoich ciemnych pasm – sięgnijcie po czarną herbatę. Wykonywana regularnie płukanka z czarnej herbaty doskonale pogłębia odcień pasemek. Płukanka z czarnej herbaty to doskonały antyoksydant, subtelnie podkreślający kolor włosów. Czarna herbata nakładana regularnie na włosy (np. w postaci płukanki, mgiełki lub wcierki) zmniejszy również wypadanie włosów.
Naturalne kosmetyki do włosów cienkich, czyli maska z siemienia lnianego
Genialna maseczka, znana od dziesięcioleci, która do dziś nie ma sobie równych jeśli chodzi o pielęgnację cienkich i delikatnych włosów. Maseczka z lnu to moc kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Cienkie włosy polubią się z nią ze względu na obecność polisacharydów, które wzmacniają strukturę słabych i cienkich pasm. Wystarczy, ze dwie łyżeczki siemienia lnianego wsypiecie do kubeczka i zalejecie wrzątkiem. Len należy mieszać przez około 5 min aby dobrze połączył się z wodą, a następnie odstawić do przestygnięcia. Przez ten czas w kubeczku wytworzy się wam kleik – to jego należy użyć jako maskę na włosy i przykryć ręcznikiem. Naturalna maseczka na włosy z lnu powinna „leżakować” na waszych włosach przez około 20 minut.
Naturalne kosmetyki ziołowe na porost włosów – płukanka z rozmarynu
Rozmaryn to skarbnica witaminy A oraz flawonoidów, które działają odmładzająco i wzmacniają naczynia krwionośne. Rozmaryn poprawia cyrkulację krwi, i zawiera nieprzebrane wręcz ilości witaminy C 😉 Innymi słowy małe niepozorne gałązki są istną bombą witaminową. Niezłe ziółko, co? 😀 Płukanka z rozmarynu ma jeszcze jedną cenną właściwość – pobudzając krążenie podskórne powoduje szybszy wzrost włosów. Wystarczy zrobić mocny napar z ziela rozmarynu i po każdym myciu płukać nim włosy. Naturalny kosmetyk gotowy! 🙂
Naturalne kosmetyki do włosów łamliwych czyli tonik z bylicy
Czy wiecie, ze bylica ma swoją inną, o wiele ładniejsza nazwę? Boże drzewko – czyż nie brzmi ładniej? To niepozorna i niewinnie wyglądająca roślinka, która jednak jest bardzo mocarna i ma właściwości poprawiające kondycję włosów. Bylica (boże drzewko) jest idealna dla suchych oraz (głównie) łamliwych włosów. Nakładana regularnie na pasma jest w stanie wzmocnić ich strukturę i poprawić odporność włosa. Jak zrobić tonik z bylicy? Wystarczy, że około 100 gram bożego drzewka będziecie gotować na małym ogniu przez kilka minut, a wytworzony w ten sposób napar zostawcie na kilka minut do przestygnięcia. Całą „bylicową” papkę przecedźcie przez sito, a następnie – uwaga – połączcie z kieliszkiem czystej wódki lub spirytusu 😉 Mieszankę nakłada się na skórę głowy, a spirytus ma wzmocnić krążenie podskórne, ponieważ świetnie rozgrzewa i jednocześnie pobudza cebulki do pracy.
Naturalne kosmetyki do włosów tłustych, czyli wcierka z nasion kopru
Pół łyżki nasion kopru zalejcie 120 ml wody i gotujcie wywar przez około 20 minut. Odcedźcie go, ostudźcie i…wcierajcie w skórę głowy. Koper włoski nie tylko zmniejszy przetłuszczanie się włosów, ale również zahamuje ich wypadanie i wzmocni cebulki. Jedna uwaga: koper włoski to nie to samo, co koper ogrodowy. Pamiętajcie o tym kupując nasionka:)
Naturalne kosmetyki do włosów matowych, czyli wcierka z wywaru z kory brzozy
Brzoza, a raczej wywar z jej kory jest doskonałym remedium na łupież i przetłuszczanie się skóry głowy, nadaje pasmom połysk, oraz wzmacnia elastyczność. Do wykonania wcierki potrzebna wam będzie rozdrobniona kora brzozy i sok brzozowy. Korę (około dwie garści) zalejcie litrem zimnej wody, doprowadźcie do wrzenia i gotujcie na małym ogniu przez około 20-30 minut. Wywar odcedźcie i zmieszajcie z 50 ml soku z brzozy. Taka mieszanką należy nakładać na skórę głowy wykonując delikatny masaż. Płukankę możecie zostawić przez całą noc na włosach i zmyć ją dopiero rankiem.
Uwaga! Do każdej wcierki i płukanki możecie dodać kilka kropli ulubionego naturalnego olejku. Wzmocni on działanie ziół i zregeneruje włosy, czyli innymi słowy podziała jak dodatkowy „kick” na wasze pasma.
Stosujecie naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów? Macie swoją ulubioną maskę, wcierkę lub płukankę? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzu:)
Dodaj komentarz