Elektryzujące się włosy: dlaczego fryzura się puszy? Jak się pozbyć problemu elektryzujących się włosów? Domowe sposoby i rady ekspertów

Opublikowane w: O włosach | Porady i wskazówki

Cześć, dziewczyny! Nie lubicie nosić czapki? Wasze włosy też nie! Elektryzowanie się fryzury to najczęstszy problem z włosami zimą. Dzisiaj opowiem Wam, dlaczego Wasze włosy się elektryzują, puszą i są niesforne i trudne do ułożenia. Odpowiem też na pytanie: co zrobić, żeby włosy nie elektryzowały się. 

Zna to każda z Was: kiedy zdejmujecie zimową kurtkę i czapkę, to macie wrażenie, jakby Wasze włosy zostały podpięte do prądu. Nic tak skutecznie nie psuje humoru, jak starannie wystylizowana fryzura, która pod wpływem naelektryzowania się włosów, zmienia się w trzeszczący stóg siana! Każdy włos stoi w inną stronę, i na pierwszy rzut oka wydaje się, że już nic nie może pomóc na włosy, które ciągle się puszą. Owszem, naelektryzowane włosy to prawdziwa zimowa zmora, ale są sposoby, by zapobiec elektryzowaniu się włosów. Po pierwsze, trzeba poznać przyczyny tego, że uczesanie ma nieodpowiedni ładunek elektryczny.

Elektryzowanie się włosów – przyczyny 

Ogólna zasada jest taka, że jeśli coś niepokojącego dzieje się z Waszymi włosami, to TAK – na pewno coś robicie źle. Problem elektryzowania się włosów także nie bierze się znikąd, ale może mieć kilka przyczyn. Wszystko sprowadza się do fizyki. Włosy naładowane są dwoma jonami – dodatnim i ujemnym. Jeśli te ładunki się równoważą, to z włosami nic się nie dzieje. Jeśli więcej jest jonów dodatnich, zaczynają się problemy. Wiemy, dlaczego włosy elektryzują się, ale co sprawia, że problem się pogłębia?

  • suche powietrze. Niby banalne, ale tam, gdzie temperatura jest wysoka, a w powietrzu mało wilgoci, macie większe prawdopodobieństwo, że kosmyki staną dęba.
  • suche i zniszczone włosy. To oczywiście efekt nieodpowiedniej pielęgnacji, ale przesuszone włosy są bardziej podatne na elektryzowanie, a te zniszczone, z otwartymi łuskami, szybciej i chętniej przejmują ładunki i puszą się .
  • sztuczne tkaniny i gadżety do włosów z plastiku. Prawda jest taka, że wszelkie rzeczy z sztucznych materiałów sprzyjają elektryzowaniu się włosów. Dlatego powinnyście odstawić czapki z akrylu, plastikowe grzebienie i szczotki z kiosku. Zapomnijcie także o sztucznych swetrach…. i pościeli.
  • za dużo kosmetyków. Wszystko, co oblepia włosy i nie pozwala się zamknąć łuskom włosa, sprzyja też elektryzowaniu fryzury. Pamiętajcie o tym, zanim po raz piąty tego dnia spryskacie włosy lakierem.

Elektryzowanie się włosów – jak temu zapobiegać?

Kiedy już wiemy, dlaczego włosy się elektryzują, pierwszym sposobem, aby się tego pozbyć, jest zapobieganie problemowi. Nie będę tu oryginalna – najważniejsza jest skuteczna pielęgnacja, dobrana do stanu włosów, ich porowatości i struktury. Aby włosy nie elektryzowały się i nie puszyły, muszą być zdrowe, a więc nawilżone na każdym etapie pielęgnacji. Nawilżające szampony i maski niech będą Waszym przyjacielem na co dzień, a nie raz w tygodniu. Warto także zadbać o właściwe zamknięcie łusek włosów, na przykład poprzez zmianę pH włosów na kwaśne, za pomocą płukanek i masek. Jeśli umiecie dobrać kosmetyki do porowatości włosów, można spróbować olejowania, które nawilży i ochroni włosy.

Jeśli chodzi o szczegóły pielęgnacji, ważna jest też temperatura wody do mycia i płukania włosów. Optymalna jest chłodna, tak jak lepiej przysłuży się im niezbyt gorący nawiew suszarki. Jeśli kusi Was, by wcale nie suszyć włosów – zapomnijcie o tym. Każdy wykwalifikowany fryzjer powie Wam, że otwarte łuski to prosta droga do siana na głowie. Wycierajcie dokładnie włosy po myciu, najlepiej bawełnianą koszulką, a potem suszcie długo i umiarkowanie ciepłym nawiewem.

Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. To ograniczy nie tylko problemy z elektryzującymi się włosami, ale też suchą skórą, chrypką i piekącymi oczami.

Kolejnym punktem jest zmiana na głowie i w sypialni. Wyrzućcie wszystkie zimowe sztuczne ciuchy, wielkie akrylowe czapki i swetry. Nie dość, że dawno wyszły z mody, to jeszcze przyczyniają się do trzeszczących włosów. Waszym sprzymierzeńcem będzie naturalna, przewiewna wełna, merino, a jeśli chodzi o pościel – satyna i jedwab.

Jeśli nie musicie, nie czeszcie włosów kilka razy dziennie, pozbądźcie się także plastikowych grzebieni i szczotek, a te z naturalnych materiałów utrzymujcie w czystości.

Jeśli mimo zmiany nawyków, po zdjęciu czapki nadal Wasze włosy są zelektryzowane, to są doraźne sposoby na szybkie naprawienie sytuacji:

  1. przejechanie do włosach wilgotną dłonią
  2. przeczesanie włosów grzebieniem spryskanym lakierem albo płynem do stylizacji
  3. spryskanie włosów i wnętrza czapki na przykład lakierem albo odżywką.

A Wy, jakie macie sposoby na elektryzujące się włosy? Piszcie do mnie w komentarzach. Pozdrawiam Was gorąco!

10 błędów w pielęgnacji włosów. Czy wiesz, co robisz źle?
Recenzja Nanobrow Lamination Gel – wszystko, co chcecie wiedzieć o żelu do brwi. Efekty, stosowanie, działanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *