Jak dostarczyć ciału witaminę D w pochmurne dni i gdy skórę chroni krem z filtrem UV?

Opublikowane w: Skóra
Witamina D

Cześć!

Jak wiecie, witamina D jest nam bardzo potrzebna. Niestety większość z nas ma niedobory tego cennego składnika. Co zrobić, żeby ciału dostarczyć odpowiednią dawkę tej witaminy, jak wysoka jest to dawka i w jaki sposób pogodzić konieczność ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym z zapewnieniem organizmowi prawidłowej syntezy witaminy D? Wszystkiego dowiesz się z mojego wpisu. Zapraszam!

Witamina D i jej pochodne

Czy wiesz, że witamina D3 (pochodna witamina D) jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB)? Nie ma więc sensu chować się przed słońcem, bo w ten sposób zapewniasz ciału poprawne funkcjonowanie: zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu, wpływa na pracę układu odpornościowego i układu kostnego. Innym źródłem witaminy D i jej pochodnych są produkty żywnościowe. Należą do nich między innymi: ryby morskie, sery, jaja, mleko, jogurty, płatki kukurydziane. Witamina D jest rozpuszczana w tłuszczach, dlatego posiłki powinny być wzbogacone w te składniki.

Witamina D – funkcje w organizmie, niedobór, zapotrzebowanie

Witamina D dla naszego organizmu jest niezwykle ważna. Jej zadaniem jest:

  • przyspieszenie gojenia się ran,
  • ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • stymulowanie obrony przeciwbakteryjnej skóry,
  • zwiększa wchłanianie wapnia,
  • wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego,
  • pomaga w leczeniu łuszczycy.

Niedobór witaminy D może prowadzić do bardzo poważnych zdrowotnych komplikacji. Należą do nich:

  • skłonność do infekcji,
  • nasilenie chorób autoimmunologicznych,
  • zachorowania na nowotwory złośliwe,
  • zaburzenia gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej,
  • ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zapotrzebowanie na witaminę D zależy od bardzo wielu czynników. Chodzi tu o porę roku, szerokość geograficzną, rodzaj uprawianego sportu, kolor skóry. Do niedoboru witaminy D dochodzi zimą, kiedy promieniowanie słoneczne w niektórych częściach świata jest niewystarczające. Poza tym większe zapotrzebowanie na witaminę D mają dzieci i osoby starsze. Najlepszym rozwiązaniem byłoby spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w godzinach od 10.00 do 15.00 przez maksymalnie 30 minut.

Witamina D a krem z filtrem UV

Czy krem z filtrem UV stosowany wiosną i latem może zmniejszyć syntezę witaminy D? Okazuje się, że tak. Jesienią i zimą natomiast zapotrzebowanie na witaminę D jest niewystarczające. Sztuczne źródła światła, np. solaria, nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą wywołać nowotwór skóry i nie przyczynią się do syntezy witaminy D (lampy w solarium emitują promienie typu UVA). Dochodzi do tego także ryzyko negatywnego wpływu słońca na skórę człowieka. Może ono wywołać: nowotwory, szybszy proces starzenia, przebarwienia, zaostrzenie niektórych chorób przewlekłych, uwrażliwienie. Jak widzicie, dostarczenie organizmowi witaminy D wcale nie jest takie łatwe, a ochrona przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego jest konieczna.

Jak prawidłowo używać kremów z filtrem UV?

Zazwyczaj kremy z filtrem UV nakłada się na około 15 minut przed ekspozycją skóry na słońce. Niektórzy naukowce zalecają, żeby produkty z filtrem SPF 50 zastosować po 15 minutach przebywania na powietrzu. Ważna jest także ilość aplikowanego kremu: 2 mg na 1 cm2 skóry. Pamiętaj też, że większość kosmetyków chroni tylko przed promieniami UVB, a nie UVA. Oznaczenie SPF umieszczane na kosmetykach odnosi się do pierwszego rodzaju promieni słonecznych.

Jakie jest wasze zdanie w sprawie stosowania kremu z filtrem UV i witaminy D? I jak wy uzupełniacie poziom tego składnika, a jak chronicie się przed słońcem?

Maskujemy niedoskonałości i konturujemy twarz z korektorem Conceal & Define Full Coverage Concealer and Contour od Makeup Revolution
Światło a makijaż. Jak się umalować, żeby zawsze ładnie wyglądać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *