Krótki pielęgnacyjny poradnik. Skąd się biorą suche skórki na twarzy? Jak je usunąć?

Opublikowane w: Cera | Pielęgnacja
suche skórki na twarzy

Pięknie umalowane oko, idealnie podkreślone brwi, rzęsy pełne objętości. Wszystko byłoby perfekcyjnie, gdyby nie suche skórki, które wyraźnie odznaczają się na twarzy. Nie straszny im żaden podkład, bez przeszkód psują makijaż. Jak usunąć suche skórki z twarzy?

Dziewczyny, spieszę z pomocą! (♥‿♥)

Dzisiejszy wpis poświęcę wyłącznie temu, co jest dobre na suche skórki. Opowiem wam trochę o tym, skąd się biorą suche skórki, bo to ważna informacja, która ułatwia podjęcie decyzji o późniejszych krokach pielęgnacyjnych. Wbrew pozorom temat jest szeroki jak rzeka. Musicie wiedzieć, że suche skórki na twarzy to problem nie tylko estetyczny. Ich podłoże może być naprawdę różne i warto wiedzieć o tym więcej.

Skąd się biorą suche skórki?

W zdecydowanej większości przypadków suche skórki na twarzy to objaw choroby. Niestety większość problemów związanych z urodą bierze się z wnętrza. W tym przypadku winna jest woda, a właściwie jej brak. Znaczne odwodnienie organizmu, podrażnienia skóry i zbyt mało tłuszczów nasyconych w diecie to prosty sposób na nabawienie się wielu problemów. W tym także suchych skórek.

Masz suche skórki? Odpowiedz sobie na kilka pytań. Czy dziennie pijesz odpowiednią ilość wody? Czy jesz orzechy i inne produkty bogate w kwasy tłuszczowe? Czy regularnie dbasz o nawilżenie skóry? Czy unikasz mocno wysuszających kosmetyków np. z alkoholem? Czy ochraniasz twarz przed wiatrem, mrozem, słońcem? Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś „NIE”, masz odpowiedź na pytanie, skąd się biorą suche skórki.

Najczęstsze przyczyny suchych skórek to:

  • pielęgnacja, w której brakuje intensywnego nawilżania;
  • częste gorące kąpiele, które przyspieszają utratę wody;
  • kosmetyki ze składnikami wysuszającymi (alkohol, detergenty);
  • dostarczanie do organizmu zbyt mało wody (mniej niż 1 litr dziennie);
  • brak ochrony przed słońcem np. kremu z filtrem UV;
  • brak ochrony przed wysuszaniem produktami bogatymi w oleje;
  • dieta uboga w niezbędne w organizmie kwasy tłuszczowe;
  • przyjmowanie niektórych leków oraz niektóre choroby;
  • zbyt intensywna pielęgnacja, która może wywoływać podrażnienia.

Najgorsze jest to, że: suche skórki są naprawdę wredne i podstępne! Udają, że ich nie ma. Po peelingu, maseczce, toniku i wszystkich innych kosmetykach może się wydawać, że mamy piękną, suchą i gładką cerę. Aż tu niespodzianka! Zaczynasz szykować się na spotkanie i musisz zrobić szybki makijaż, a na twarzy zupełnie znienacka pojawiają się odstające skórki. Najgorzej!

Co jest dobre na suche skórki?

Jeśli zaczniemy się zastanawiać nad tym, co pomaga na suche skórki, znajdźmy najpierw odpowiedź na pytanie, czego takiej skórze brakuje. Sucha skóra potrzebuje przede wszystkim dwóch rzeczy, dzięki którym możemy zminimalizować ilość suchych skórek.

  1. Woda – to właśnie brak odpowiedniego poziomu nawilżenia jest powodem pojawiania się suchych skórek, dlatego przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie. Wodę warto dostarczać do organizmu od wewnątrz, pijąc minimum litr wody dziennie lub więcej. Do tego polecam wprowadzić do codziennej pielęgnacji więcej kosmetyków ze składnikami nawilżającymi i wiążącymi wodę w skórze np. kwasem hialuronowym.
  2. Tłuszcze – to również brak ochrony przed drażliwymi czynnikami szkodliwymi jest powodem wysuszania się skóry. Odpowiedź na pytanie, co jest dobre na suche skórki, powinna brzmieć: olejki. Kwasy tłuszczowe wspierają naturalną warstwę lipidową ochraniającą skórę od zewnątrz i zapobiegającą nadmiernej utracie wody. Warto wymienić na naturalne olejki przynajmniej część kosmetyków pielęgnacyjnych, aby zapobiec ucieczce wody ze skóry.

Jak zlikwidować suche skórki?

Zanim sięgniemy po podkład i puder, musimy pozbyć się suchych skórek. Sprawa nie jest wcale prosta, jeśli do wyjścia zostało nam kilka minut. Mam kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zlikwidować suche skórki przed zrobieniem makijażu. Wystarczą trzy proste kroki, aby chwilowo pozbyć się problemu.

  • Użyj delikatnego peelingu złuszczające na godzinę przed wyjściem.
  • Wykonaj delikatny masaż twarzy np. rękawicą, myjką lub szczotką do twarzy.
  • Wmasuj i wklep w skórę silnie nawilżający krem lub lekki olejek np. migdałowy.

Pamiętaj jednak, że: możemy zlikwidować suche skórki tymczasowo i wygładzić skórę przed nałożeniem makijażu, ale ten problem ma głębsze podłoże. Powróci, jeśli nie sięgniemy po metody, które pozwolą nam wyleczyć swoją skórę. Ukrywanie niedoskonałości to rozwiązanie dobre tylko na chwilę. Zamiast działać tymczasowo, lepiej rozwiązać sprawę raz, a dobrze.

Jak wyleczyć suche skórki na twarzy?

Powtórzę to, co powiedziałam nieco wcześniej: suche skórki to nie tylko problem estetyczny, ale również objawy choroby skóry. A skoro nasza skóra jest chora, trzeba ją wyleczyć. Suche skórki nie tylko psują makijaż, ale nieleczone mogą powodować poważniejsze podrażnienia skóry. Jak wyleczyć suche skórki na twarzy? Oto moje złote zasady.

  1. Zmień swoją dietę na bogatszą w wodę i kwasy tłuszczowe.
  2. Zmień dotychczasowy sposób pielęgnacji na delikatniejszy.
  3. Dbaj o regularne i intensywne nawilżanie skóry.
  4. Regularnie wykonuj delikatny peeling skóry.
  5. Unikaj wszystkiego, co może podrażniać skórę.
  6. Zamień zwykły krem na intensywną maseczkę lub serum.
  7. W makijażu unikaj produktów z talkiem, mineralnych i matujących.
  8. Regularnie używaj mgiełki, która nawilży skórę w ciągu dnia.

Mam nadzieję, że moje wskazówki będą pomocne w walce z suchymi skórkami.
Dziewczyny, jesteście gotowe na zmiany? ♥

Kochaj swoje loki! Zestaw do pielęgnacji włosów kręconych i falowanych Love od Davines
Farbowanie włosów dla każdego. Koloryzacja #mydentity i najsławniejszy fryzjer Guy Tang

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *