Co w mojej kosmetyczce robi olejek pichtowy? Poznajcie jego właściwości i zastosowanie

Opublikowane w: O włosach | Skóra
olejek pichtowy

Jestem maniaczką olejków – przyznaję się do tego. W związku z tym zapraszam na kolejny wpis z olejkowej serii. Tym razem biorę na tapet olejek pichtowy, który ostatnio zagościł w mojej kosmetyczce. Jakie ma właściwości i do czego go używam? Sprawdźcie!

Olejek pichtowy wytwarza się z pędów jednego z rodzajów jodły, którą czasami nazywa się jodłą syberyjską lub pichtą syberyjską – stąd też „pichtowy” w nazwie.

Naturalny olejek pichtowy najczęściej poleca się osobom, które mają problemy dermatologiczne. Idealnie wpisuję się w tę grupę odbiorców – moje utrapienie to uwrażliwiona skóra ze skłonnością do alergii i pojawiania się stanów zapalnych. Długo szukałam czegoś, co pomoże mi uporać się z wiecznymi podrażnieniami i właśnie olejek pichtowy okazał się rozwiązaniem. Jeśli mi się przydaje, być może ktoś jeszcze skorzysta z jego właściwości. Spróbować nie zaszkodzi, bo w końcu niczego nie tracimy: olejek pichtowy jest naturalny i bezpieczny.

Chcę opowiedzieć wam więcej na temat tego składnika. Jeśli chcecie wiedzieć, jak pachnie, co zawiera, jak działa, jakie ma właściwości i jak stosować olejek pichtowy – zapraszam 🙂

OLEJEK PICHTOWY

Syberyjski olejek pichtowy otrzymuje się z młodych pęczków jodły syberyjskiej (wspomniałam o tym wyżej) rodzaju Oleum Abies Sibiricae. Zbiera się najcenniejsze wierzchołki pokryte igliwiem, z których ekstrahuje się stuprocentowo czysty olejek eteryczny.

Pamiętajcie, że olejek pichtowy jest wyciągiem z jodły syberyjskiej, a nie tradycyjnie wytłaczanym olejem roślinnym. Tutaj pojawia się już kilka ograniczeń w jego zastosowaniu, ponieważ olejki eteryczne w dużym stężeniu mogą podrażniać skórę.

Czy wiecie, że olejek pichtowy jest eko? Bardzo mnie ucieszyła ta wiadomość, bo staram się być eko, kiedy tylko mam ku temu okazję. Jodły syberyjskie rosną tylko w najczystszych rejonach, dlatego olejek pichtowy jest bardzo ekologicznym produktem i ma cenne prozdrowotne właściwości. Dzięki temu jest też bardzo bezpieczny, bo nie zawiera zagęstników, konserwantów ani sztucznych substancji zapachowych.

No właśnie. Jak pachnie olejek pichtowy? Skoro jest eteryczny to znaczy, że bardzo ważny jest jego zapach, bo można go wykorzystać np. w aromaterapii. Dobrej jakości (mam tutaj na myśli, że nie podrabiany) olejek pichtowy jest wodnisty i ma bardzo intensywny zapach lasów iglastych.

Co zawiera olejek pichtowy?

Same dobre składniki. Naturalny olejek pichtowy warto stosować w codziennej pielęgnacji, ponieważ zawiera wiele cennych substancji pielęgnacyjnych i leczniczych, m.in.:

  • fitocydy – działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo;
  • terpeny – mają właściwości odkażające;
  • kamfora – pobudza krążenie krwi i rozgrzewa;
  • bisabolen i kadinen – o działaniu przeciwzapalnym.

Jak działa olejek pichtowy?

Olejek pichtowy to naturalne lekarstwo i naprawdę polecam go każdemu, kto ma problemy skórne i szuka rozwiązania wśród naturalnych składników. Najprościej przekonać się samemu, że regularnie stosowany olejek pichtowy to bardzo uniwersalny produkt. Jak działa?

Olejek pichtowy na skórę:

  • Poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu jest lepiej odżywiona.
  • Działa antybakteryjnie, więc sprawdza się w leczeniu trądziku.
  • Zapobiega powstawaniu wyprysków i leczy stany zapalne.
  • Tonizuje i regeneruje skórę, minimalizując np. zaskórniki.
  • Zmniejsza obrzęk i przywraca skórze elastyczność.
  • Zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu hamuje proces starzenia się skóry.

Olejek pichtowy na włosy:

  • Poprawia mikrokrążenie skórne, zapobiegając wypadaniu włosów.
  • Reguluje procesy w skórze głowy i wspomaga leczenie łupieżu.
  • Ogranicza starzenie się włosów, uelastycznia i wzmacnia.
  • Hamuje nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Jak stosować olejek pichtowy?

Muszę jednak wspomnieć o tym, że duży wpływ na właściwości olejku pichtowego ma sposób, w jaki go stosujemy. Zresztą zupełnie tak, jak z każdym innym produktem. Z tego składnika wyciągniemy najwięcej w połączeniu z innymi olejkami. Stosowanie olejku pichtowego zewnętrznie w czystej postaci jest ryzykowne, ponieważ jest to olej eteryczny, który może podrażniać.

Ja mam swoje trzy sposoby użycia oleju pichtowego, które polecam:

  1. Olejek pichtowy na zaskórniki nakładam w połączeniu z olejem ze słodkich migdałów. Mieszam kilka kropel olejku jodłowego z łyżeczką migdałowego i namaczam w tej mieszance wacik. Po zrobieniu dokładnego demakijażu przecieram nim miejsca z zaskórnikami. Dzięki temu „wyciągam” zanieczyszczenia z porów i oczyszczam skórę.
  2. Olejek pichtowy na twarz wykorzystuję jako kurację anti-age. Mieszam go z olejkiem ze słodkich migdałów (uwielbiam go stosować na twarz), ulubionym kremem lub serum. Wystarczy kilka kropel olejku jodłowego. Masuję twarz, szyję i dekolt taką mieszanką, dzięki czemu jest wygładzona, bardziej promienna i dużo elastyczniejsza.
  3. Olejek pichtowy na skórę głowy również stosuję, ale raczej sporadycznie, żeby zapobiegać nawrotom męczącego łupieżu. Nie należy przesadzać z ilością – wystarczy kilka kropel olejku jodłowego, którym najczęściej wzbogacam standardową porcję szamponu.

Uwaga! Olejek pichtowy bardzo szybko utlenia się podczas kontaktu z powietrzem oraz słońcem, dlatego trzeba przechowywać go w szczelnym opakowaniu, odpowiednio zabezpieczony.

Jak poprawnie konturować twarz? Moje wypróbowane triki
Jak dbać o cerę w różnym wieku? Dopasuj pielęgnację do siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *