Kiedy do dermatologa? Czyli niedoskonałości i choroby, które możesz przegapić

Opublikowane w: Skóra
Niedoskonałości i zmiany skórne

Cześć!

Czy wiesz, że kosmetyczka może w niektórych przypadkach zastąpić lekarza pierwszego kontaktu? I nie mam tu wcale na myśli przeziębienia lub grypy, lecz różnorodne zmiany na skórze i gorszą kondycję włosów. Podpowie ci także, czy to już najwyższa pora udać się do dermatologa. Które choroby, przypadłości i niedoskonałości skóry wychwyci kosmetyczka?

Kosmetyczka prawdę ci powie

Bardzo często zdarza się tak, że to właśnie kosmetyczka odkrywa jakąś chorobę skóry, której dermatologowi byśmy nie pokazały lub o której nie pomyślałybyśmy jak o chorobie. Niektóre zmiany na ciele są przed nami ukryte, bo znajdują się na plecach, pośladkach, karku, między palcami, na skroniach i na głowie. Jeżeli kosmetyczka zauważy coś niepokojącego na skórze, to powinna poinformować o tym klientkę i poradzić, żeby ta udała się do lekarza. Jest to bardzo ważne, bo w niektórych przypadkach może okazać się, że zmiana na skórze jest złośliwa.

Które choroby odkryje kosmetyczka lub fryzjer? Są to na przykład czerniak, chłoniak, łysienie plackowate, bielactwo. Dla nas, zwykłych śmiertelników, niektóre zmiany skórne mogą wydawać się czymś normalnym lub czymś, co jest na naszej skórze od dawna i nie daje żadnych niepokojących objawów. Zdarza się też tak, że już podczas wizyty u dermatologa zostanie zdiagnozowana jakaś choroba autoimmunologiczna powiązana ze zmianą na skórze. A im wcześniej to nastąpi, tym większe szanse mamy na wyleczenie.

Jakie zmiany powinny zwrócić twoją uwagę?

1. Zmiany barwnikowe

Bardzo często na skórze występują brodawki łojotokowe, które mogą imitować czerniaka. Jeżeli zmiana na skórze ma ciemnobrązowy, czarny, czerwony lub białawy kolor, to zachodzi podejrzenie występowania właśnie tej choroby. Czerniaka można rozpoznać również po krwawieniu ze zmiany, braku gładkiej powierzchni, strupkach. Jeżeli występują u ciebie brodawki łojotokowe, to zrezygnuj z krioterapii, lasera CO2 lub peelingu TCA. Jakiekolwiek zmiany dermatolog wykryje za pomocą specjalnego urządzenia – dermatoskopu. Badanie jest w pełni bezbolesne, ale nie daje 100% pewności rozpoznania. Dlatego o wiele lepiej poddać się biopsji, a w razie konieczności wyciąć zmianę.

2. Zmiany rumieniowe

Są twardsze niż otaczająca je skóra i utrzymują się od dłuższego czasu. Zmiany rumieniowe mogą być kojarzone z różnymi rodzajami raka. Nie dają pacjentowi żadnych dolegliwości: nie bolą i nie swędzą. Mimo tego nie wolno leczyć takich zmian u dermatologa bez całkowitego rozpoznania. Może się bowiem zdarzyć tak, że nastąpi nawrót choroby i to nawet pod blizną.

3. Guzki

Większość guzków to nowotwory łagodne, a inne, które szybko rosną, bolą lub różnią się kolorem od skóry, należy natychmiast skonsultować z lekarzem. Dermatoskopia i USG to badania, które mogą pomóc w diagnozie choroby. Postać guzków przybiera wiele nowotworów skóry znajdujących się na różnych jej strukturach, guzy naciekowe lub przerzuty nowotworów narządów wewnętrznych.

Pamiętaj! Nie bój się, zdiagnozuj się wcześniej i daj sobie szansę na wyleczenie.

Czekolada i jej właściwości kosmetyczne. Mój przepis na masaż czekoladą
Nieprzespana noc za tobą? Sprawdź, co zrobić, żeby mieć piękną cerę i wypoczęte spojrzenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *