Skąd się bierze trądzik u dorosłych? Oto najczęstsze przyczyny
Jeśli szukasz informacji na temat tego, jakie są przyczyny trądziku u dorosłych – w tym wpisie przeczytasz o wszystkim, co warto wiedzieć na ten temat. Na końcu zamieściłam moje sposoby na trądzik, które pozwolą zminimalizować ten problem.
„Trądzik? Przecież przekroczyłam już magiczną 30! Jak to możliwe?” – zamiast po raz kolejny zadawać sobie takie pytania, pogódźmy się z faktem, że trądzik u dorosłych jest bardzo popularny. Został nawet wpisany na listę chorób cywilizacyjnych. Niby nie ma się z czego cieszyć, ale płakać też nie zalecam. Po prostu weźmy się w garść i zawalczy o piękną i pozbawioną pryszczy skórę!
Trądzik u dorosłych
To normalne! Jeśli jesteś 30-letnią kobietą i właśnie zauważyłaś u siebie pierwszego w życiu pryszcza, nie jesteś wyjątkiem. To nic dziwnego, bo trądzik to choroba skóra, która dotyka w każdym wieku. Choć zdecydowanie częściej w wieku młodzieńczym, dlatego przyjęło się, że pokryta wypryskami twarz to wyłącznie domena młodzików.
Po prostu dorośli mają mniejsze zmiany skórne i zazwyczaj są one umiejscowione w dolnej części twarzy – na brodzie i żuchwie – albo na dekolcie. Do tego lepiej je maskujemy np. makijażem.
Za to trądzik u dorosłych jest trudniejszy w leczeniu i znacznie częściej towarzyszą mu poważne stany zapalne. Przekonałam się o tym sama, kiedy jedynym moim dylematem było:
LECZYĆ TRĄDZIK CZY WALCZYĆ ZE ZMARSZCZKAMI?
Mnie ta sytuacja troszeczkę śmieszy. Niby wszędzie czytam, że po 25. roku życia to już cera dojrzała i trzeba stosować profilaktykę przeciwko zmarszczkom. Z drugiej strony spędzam godziny w drogerii na wybieraniu kuracji antytrądzikowych, bo jeszcze nie pozbyłam się nastoletniego problemu. Wiem jednak, że wiele kobiet nie ma takiego dystansu do tego problemu.
Postanowiłam napisać o tym, jak walczyć z trądzikiem u dorosłych, ale zanim zdradzę wam moje sekrety – garść niezbędnych informacji na temat przyczyn trądziku. Skąd to cholerstwo się bierze?
Przyczyny trądziku u dorosłych
Jest ich wiele, bo problem jest bardzo złożony. Zwłaszcza że trądzik może być pozostałością po nastoletnich problemach z cerą (niewyleczonych lub wyjątkowo przewlekłych). Może też pojawić się dopiero w dorosłości. Niezależnie od przyczyny po ok. 20 roku życia nieznacznie zmienia się budowa naszej skóry, dlatego również wszelkie zmiany na naszej twarzy zaczynają mieć inne podłożone. Bardzo rzadko trądzik u dorosłych jest wywoływany przez bakterie lub zmiany hormonalne jak u nastolatków.
Dwie najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych to:
- nadmierny stres – chyba nie muszę nikomu przypominać o tym, dlaczego przewlekły stres jest dla nas szkodliwy: zaburza się wówczas praca całego naszego organizmu m.in. nasila się praca gruczołów łojowych, a stąd prosta droga do trądziku;
- niewłaściwa dieta – zrównoważony jadłospis i spożywanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest niezwykle ważne, a mimo tego ogromnie lekceważone; warto pamiętać, że spożywanie ostrych, wysokoprzetworzonych i tłustych potraw, a także nadużywanie słodyczy może prowadzić do wzmożonej produkcji androgenów i łoju, co również powoduje trądzik.
Oprócz tego winowajcami mogą być również:
- nieodpowiednia pielęgnacja – zwłaszcza stosowanie produktów ze składnikami komedogennymi (zapychającymi pory) np. parafiną, lanoliną, silikonami albo bardzo mocne wysuszanie i podrażnianie skóry produktami z alkoholem, konserwantami i sztucznymi substancjami zapachowymi; wszystko to wzmaga produkcję łoju i wywołuje stany zapalne;
- zmiany hormonalne – te najczęściej dotyczą kobiet w trakcie miesiączki, ciąży, menopauzy lub kuracji hormonalnej (także antykoncepcji): to właśnie wtedy najczęściej pojawia się trądzik;
- nieumiejętny makijaż – a właściwie makijaż przy użyciu mocno kryjących, zapychających, ciężkich kosmetyków słabej jakości, które nie pozwalają skórze oddychać; mawia się, że trądzik u dorosłych kobiet często powoduje zbyt mocny makijaż, ale nie jest to do końca prawdą, bo winę ponosi jakość kosmetyków, a nie ich ilość;
- brak demakijażu – trądzik najczęściej bierze się z dużej ilości zanieczyszczeń, dlatego podstawą jest demakijaż: pomijanie tego wieczornego rytuału oczyszczania może powodować gromadzenie się niechcianych substancji w skórze, stany zapalne i rozwój bakterii;
- różnego rodzaju choroby – np. zaburzenia tarczycy, insulinoodporność, nałogi (papierosowy, alkoholowy), otyłość lub bezsenność, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.
Tak jak wspominałam przyczyny trądziku u dorosłych są naprawdę różne, dlatego najpewniejsze źródło informacji na temat kondycji naszej skóry to dermatolog. Polecam udać się na wizytę lekarską zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w pielęgnacji i leczeniu.
Moje sposoby na trądzik
Na koniec chciałabym wam opowiedzieć o tym, jakie są moje sposoby na trądzik. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś idealnie dla siebie. Rzecz jasna nie podam wam konkretnych nazw produktów, bo musicie je przetestować na własnej skórze. To, co stosuję ja, niekoniecznie będzie odpowiednie dla was. Poniżej uniwersalne zasady pielęgnacji.
- Nie używaj kosmetyków przeciwtrądzikowych, które mają wysuszać zmiany trądzikowe.
- Postaw wyłącznie na preparaty silnie nawilżające i odżywcze.
- Używaj kwasu azelainowego o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.
- Ochraniaj skórę przed dalszymi podrażnienia np. słońcem, mrozem, wiatrem.
Dodaj komentarz