Co powoduje zmarszczki, rodzaje zmarszczek i ich zwalczanie

Opublikowane w: Pielęgnacja
Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki… bardzo NIEŁADNE słowo.

Dziewczyny, dzisiejszy post… to będzie moja prywatna wojna ze starością. Wiem, pewnie mi powiecie ze histeryzuję i że jeszcze nie czas u mnie na zmarszczki… no nie wiem:( okazuje się że włókna kolagenowe odpowiedzialne za młodość skóry zaczynają zanikać już od 25 roku życia. Mam zatem za sobą już… mnóstwo zniknięć (☉_☉)

To w ogóle masakra. Coś uchodzi z mojego ciała i już nigdy nie wraca. Dlaczego to muszą być włókna kolagenowe? Dlaczego to nie jest – dajmy na to – cellulit???? (⌣̩̩́_⌣̩̩̀)

Ale ok: bez paniki. Najlepiej poznać wroga i do boju. Wiem, że nie da się ich uniknąć (zmarszczek), ale może chociaż jakoś OPÓŹNIĆ?

Dziś piszę o nich tylko w jednym celu: poznać, zrozumieć, pokonać. Która z Was rusza ze mną do boju? Zaczynamy!

Co to są zmarszczki?

Nie wiem, czy należy to w ogóle tłumaczyć, ale spróbuję: zmarszczki to brzydkie linie i bruzdy, które powstają przede wszystkim na twarzy oraz wszędzie tam, gdzie skóra jest delikatna i wrażliwa. Są nieładne, mnożą się jak zaraza i zdradzają nasz wiek.

Jak powstają zmarszczki?

Okazuje się, że nasz wiek nie jest jedynym czynnikiem, który się do tego przyczynia. Na powstawanie zmarszczek wpływają:

 • geny
 • hormony
 • klimat
 • upływ czasu
 • choroby i zażywane leki
 • palenie papierosów
 • ubytki tłuszczu (czyli zbyt szybko schudnąć tez nie jest dobrze)
 • stres

Powstawanie zmarszczek – jak to wszystko się odbywa?

Wyobraźcie sobie rusztowanie, które podpiera piękną i jędrna, pełną nawilżenia skórę. Z wiekiem i na skutek wyżej wymienionych czynników owo rusztowanie czy też „szkielet”, który jest stworzony z włókien kolagenu i elastyny nagle zaczyna się rozpadać. Wali się jak domek z kart. Organizm ludzki jest sprytny: skóra ma na szczęście pewne rezerwy i kolagenu i elastyny, które są na bieżąco wykorzystywane po (mniej więcej) 25 roku życia , kiedy rozpoczyna się „początek końca”. Z czasem jednak ulegają one wyczerpaniu. Kwasu hialuronowego, który dotąd także był niezłym „wypełniaczem” też nagle zaczyna ubywać coraz bardziej i bardziej (coraz więcej pustej przestrzeni do wypełnienia). Efekt? Skóra się z zapada, traci sprężystość i jędrność. Efektem są bruzdy na twarzy, czyli właśnie zmarszczki.

Rodzaje zmarszczek

Okazuje się, ze jest kilka rodzajów zmarszczek, ich rodzaj zależy od przyczyny ich powstawania.

1. Zmarszczki mimiczne – powstają po latach, a są spowodowane ruchami mięśni twarzy… w zasadzie nie mamy na nie wpływu, te najwcześniejsze pojawiają się w okolicach oczu – najczęściej ich przyczyną jest… śmiech. Gdy się śmiejemy mrużymy oczy, a skóra po nimi się marszczy.

2. Zmarszczki posłoneczne – słońce jest mordercze dla naszej skóry – to wiadomo nie od dziś. Przyczynia się m.in. do powstawania zmarszczek, którym w dodatku często towarzyszą odbarwienia skóry. Co więcej: na słońcu bardzo mrużymy oczy i

3. Zmarszczki senne – to zaskakujące, ale to, jak nasza twarz układa się na poduszce podczas snu może się przyczyniać do powstawania zmarszczek.

4. Zmarszczki grawitacyjne – grawitacja robi swoje. Rok po roku skóra traci jędrność, a niewidzialna siła ciągnie ją do dołu – w spadku dostajemy od niej zmarszczki w okolicy ust i policzków oraz te na czole.

Oprócz tego (hm, jakby tego było mało) zmarszczki można podzielić biorąc pod uwagę miejsca na ciele na których się pojawiają:

1. Zmarszczki na czole – czoło to dosyć rozległa strefa twarzy, więc czas ma tu pole do popisu: z biegiem lat na czole stają się widoczne nie tylko poziome linie, ale również pionowe (tzw. lwia bruzda między brwiami)

2. Kurze łapki – najczęściej pojawia się na twarzy właśnie ten rodzaj zmarszczek. Pod oczami skóra jest bowiem najdelikatniejsza i najbardziej narażona na powstawanie zmarszczek. Kurze łapki to zmarszczki, układające się promieniście w kącikach oczu, wyglądają jak mały wachlarz z poziomych drobnych linii.

3. Zmarszczki pod oczami – w wewnętrznym kąciku oka (czyli w tzw. dolinie łez) skóra z biegiem lat zapada się, a efektem tego jest siateczka drobnych zmarszczek i wiotkość skóry.

4. Zmarszczki wokół ust – nie ma co się łudzić: jeśli palicie papierosy, ten rodzaj zmarszczek jest nieunikniony. Są to zmarszczki nad górna wargą, które (niestety) bardzo niekorzystnie wyglądają: układają się pionowo nad górną i dolną wargą. Są jeszcze bruzdy przynosowe, które biegną od kącików ust ku górze – do skrzydełek nosa.

5. Zmarszczki marionetki – oprócz zmarszczek palacza wokół ust powstają jeszcze tzw. zmarszczki marionetki – to dwie fałdy poniżej kącików ust, które układają się pionowo i biegną w dół aż w okolice brody.

6. Zmarszczki na szyi – upływający czas maluje na naszej szyi szereg linii i bruzd, a co więcej – sprawia, że skóra pod brodą wyciąga się (nazywa się to „skórą indyka”… straszne!)

7. Zmarszczki dekoltu – skóra na dekolcie jest bardzo delikatna, nic dziwnego ze i ją dopadają zmarszczki, poza tym robi się zwiotczała i niestety nie wygląda zbyt estetycznie.

8. Zmarszczki na dłoniach i stopach – tu także z biegiem lat robi się coraz więcej linii i bruzd. Te zmarszczki nazywa się bruzdami ruchomymi, a ich postanie nie jest związane z kondycją skóry lecz z jej położeniem

Jak uniknąć i opóźnić pojawianie się zmarszczek?

Mówiąc szczerze, nie odkryłam żadnej Ameryki. Nie ma jakiegoś wspaniałego, tajnego sposobu na zmarszczki. Z drugiej strony to, co możemy zrobić, aby im zapobiec nie jest przynajmniej jakąś niewdzięczna, zajmującą czas misją, lecz bardzo konkretną pielęgnacją, która wyjdzie nam tylko na zdrowie:

 • zawsze zmywajcie makijaż zanim pójdziecie spać
 • bądźcie łagodne dla skóry – nadmiar produktów i kremów też może ją „zmęczyć”
 • wysypiajcie się, sen to najlepsze lekarstwo i sposób na urodę
 • zdrowo się odżywiajcie, pijcie dużo wody mineralnej
 • nie jedzcie cukru – uszkadza kolagenowe- stosujcie kremy z kolagenem, retinolem, koenzymem Q10 lub algami oraz witaminami A, C, E
 • unikajcie stresu w życiu i stosujcie kremy z filtrem

To wszystko. Jeśli uważacie, że to zbyt mało – możecie też zacząć…ćwiczyć twarz! 🙂 Joga twarzy znacznie opóźnia pojawianie się zmarszczek.

Oczyszczanie twarzy. Jak zrobić to poprawnie?
TOP 5. Moje ulubione kosmetyki azjatyckie – do makijażu i pielęgnacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *