Jaką suszarkę do włosów wybrać? Poradnik dla początkujących

Opublikowane w: Porady i wskazówki

Pytanie za 100 punktów. Jaka jest najlepsza suszarka do włosów? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć właśnie na to pytanie.

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak najlepiej dbać o włosy, zazwyczaj myślimy o kosmetykach. Ja mam wtedy przed oczami np. olejek Nanoil, który niezmiennie kocham, uwielbiam i polecam. Prawda jest jednak taka, że dobra suszarka do włosów też może pomóc nam w pielęgnacji. Na przekór temu, co mówi większość: że suszenie włosów im szkodzi. Nie szkodzi, a nawet pomaga, jeśli wybierzemy odpowiednie narzędzie.

Jeśli zainteresowałam, to zapraszam na wpis. Przygotowałam specjalnie dla was poradnik o tym, jak wybrać suszarkę do włosów i dlaczego tak ważne jest, żeby kupować ją świadomie, a nie dlatego, że akurat była promocja właśnie na taki model.

Jak wybrać suszarkę do włosów?

Na to pytanie nie mam jasno sprecyzowanej odpowiedzi, bo każdy z nas powinien dobierać takie urządzenie do własnych potrzeb – inna suszarka będzie potrzebna do kręconych włosów, a inna do cienkich. W pierwszym przypadku ważny jest np. dyfuzor i funkcja jonizacji, a w drugim liczy się niska temperatura i wolniejszy strumień powietrza, który nie połamie pasm.

To, czego na pewno nie powinniśmy robić, to:

  • NIE kupujmy suszarek, bo ktoś je nam polecił (może mieć inne włosy),
  • NIE wybierajmy suszarek w promocji, przecenionych (mogą mieć wady),
  • NIE sugerujmy się ceną lub marką (ważniejsze są parametry).

Zanim kupiłam mój sprzęt, zrobiłam sobie ranking suszarek do włosów. Jak? To proste – wypisałam sobie moje wymagania i sprawdzałam, które z urządzeń je spełniają. Później porównywałam te suszarki na podstawie parametrów, ceny i wyglądu. Wybrałam najkorzystniejszą opcję dla mnie.

Polecam takie osobiste porównanie suszarek do włosów. Prosta tabelka na komputerze albo lista na kartce z zeszytu wystarczą.

Jaka suszarka do włosów jest najlepsza?

Przejdźmy do konkretów, czyli tego, na co właściwie zwracać uwagę, kiedy chcemy kupić suszarkę do włosów. Tych parametrów jest kilka i postaram się omówić po kolei je wszystkie, żeby wybór suszarki do włosów nie był niczym trudnym nawet dla laika.

1. Przeznaczenie

Suszarki dzielą się na te do użytku domowego i profesjonalnego, czyli używane przez fryzjerów. I najczęściej myślimy, że to, co jest dla profesjonalistów, jest najlepsze. To nieprawda, bo jeśli nie mamy bardzo wymagających i problematycznych włosów, to zwykła suszarka („nieprofesjonalna”) też da radę. O ile będzie dobrej jakości.

2. Regulacja temperatury

Podstawowe i jedno z najważniejszych kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę. Czy suszarka do włosów, którą chcemy kupić, ma regulację temperatury? Im więcej możliwość zmiany temperatury nadmuchu, tym lepiej – zwłaszcza dla osób o cienkich, zniszczonych i słabych włosach, które powinny używać jak najniższej temperatury podczas suszenia.

3. Zimny nadmuch

Dobra suszarka do włosów powinna mieć też opcję zimnego nawiewu, czyli możliwość suszenia z wyłączoną grzałką. To ważne, ponieważ tylko zimny nawiew daje możliwość domknięcia łusek włosów podczas ich suszenia.

4. Siła nadmuchu

Tuż obok regulacji temperatury bardzo ważna jest też możliwość ustawiania siły nawiewu. Nie zawsze potrzebujemy suszarki, która dmucha naprawdę mocno. Czasami zalecany jest lekki podmuch, który nie splątuje, nie łamie i nie puszy włosów. Jest dla nich po prostu łagodniejszy.

5. Moc suszarki

Moc suszarki przekłada się na jej możliwości, jeśli chodzi o temperaturę i siłę nawiewu. Nie zawsze suszarka do włosów o mocy powyżej 2000 W będzie lepsza od tej, która ma 1000 W – jeśli nie mamy trudnych w stylizacji i kłopotliwych włosów, polecam opcję mniejszą. Będzie tańsza i mniej „prądożerna”, a więc oszczędniejsza.

6. Funkcja jonizacji

Od jakiegoś czasu zauważam, że suszarki do włosów z funkcją jonizacji to już jest właściwie standard. I dobrze, bo dzięki nim możemy suszyć włosy bez obaw, że będą się elektryzowały. Jonizator w suszarce działa antystatycznie, a więc ogranicza elektryzowanie się włosów, a dodatkowo je wygładza.

7. Czujnik nawilżenia

To już rzadziej spotykana, a niezwykle przydatna funkcja w suszarce do włosów. Jeśli zastanawiasz się, jaką suszarkę do włosów wybrać, i jedną z propozycji jest ta z czujnikiem nawilżenia: nie zastanawiaj się. Takie urządzenie potrafi ocenić, jaki jest poziom nawilżenia włosów i dostosowuje temperaturę oraz moc tak, aby je wysuszyć, ale nie przesuszyć. To najbezpieczniejszy z typów suszarek do włosów.

8. Dodatkowe końcówki

Co jeszcze? Oczywiście dodatkowe końcówki. Im jest ich więcej, tym lepiej, bo można precyzyjniej dopasować suszarkę do swoich włosów. Najczęściej dostępne końcówki to: koncentrator powietrza (wąska końcówka idealna do prostowania), dyfuzor (nakładka o dużej średnicy i wypustkach odpowiednia do kręcenia włosów), czy też spin curl (końcówka zamieniająca suszarkę w suszarko-lokówkę).

9. Powłoki suszarki

Większość klasycznych suszarek ma plastikowe osłony otworu wylotowego (tego, z którego leci powietrze). Ale dostępne są też suszarki z powłokami ceramicznymi, turmalinowymi lub keratynowymi, które równomierniej rozkładają temperaturę, a dodatkowo mogą odżywiać włosy.

10. Długość i rodzaj kabla

Na koniec to, o czym myślimy bardzo rzadko, zastanawiając się, jaką suszarkę do włosów wybrać. Niesłusznie, bo od kabla zależy to, czy będzie nam się z niej korzystało wygodnie, czy też nie. Przed zakupem sprawdzajmy, czy jest odpowiednio długi i czy ma np. obrotową końcówkę – to duże ułatwienie, zwłaszcza gdy kontakt znajduje się daleko od lustra.

To wszystko? Tak. Teraz możecie śmiało wybrać się na zakupy, bo gdzieś tam na pewno czeka na was idealna suszarka do włosów, a jej znalezienie nie powinno być już dla was żadnym problemem.

Porównanie. Płyn micelarny, mleczko do demakijażu czy olej?
Nanoil Retinol Face Serum – ważne pytania o retinol, recenzja i opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *