Jak leczyć bliznowce? Charakterystyka, przyczyny, zabiegi

Opublikowane w: Pielęgnacja | Porady i wskazówki
leczenie bliznowców

Cześć!

Jednymi z rodzajów przebarwień są bliznowce. Nie jest łatwo je wyleczyć, ale spróbować zawsze warto. W tym wpisie poznasz najskuteczniejsze metody usuwania tych niedoskonałości i dowiesz się, jak mieć gładką skórę w jednolitym odcieniu.

Czym są bliznowce?

Bliznowiec (keloid) to przerośnięta i twarda tkanka włóknista, która powstaje zazwyczaj na skutek urazu wywołanego w skórze. Wytworzenie się bliznowca jest uzależnione od miejsca na ciele, które doznało urazu. Jednak najczęściej powstawanie keloidu uwarunkowane jest genetycznie. Występują przeważnie na: klatce piersiowej, górnej części pleców, ramionach i płatkach uszu.

Bliznowce charakteryzują się gładką powierzchnią, wyraźnie wystającą ponad powierzchnię skóry. Ma twardą strukturę i kolor od różowego po brązowy (uzależniony od poziomu melaniny w skórze). Bliznowcom towarzyszy niekiedy świąd, ból i uwrażliwienie na dotyk.

Jakie są przyczyny powstawania bliznowców?

Bliznowce są wynikiem nieprawidłowego gojenia się ran. W jego trakcie dochodzi do nadmiernej produkcji kolagenu w skórze. Innymi przyczynami powstawania keloidów są: ciemny fototyp skóry, młody wiek, rodzinne występowanie bliznowców, oparzenia.

Jak leczy się bliznowce?

Leczenie bliznowców wymaga czasu i zastosowania różnych technik. Najczęściej stosuje się: leczenie chirurgiczne, leczenie steroidowe, krioterapię, laseroterapię lub silikon.

Leczenie chirurgiczne może wydawać się w 100% skuteczne. Niestety jest zupełnie inaczej – bliznowiec może powrócić. Tę metodę warto połączyć z podawaniem sterydów, które zapewniają prawie całkowitą skuteczność. Niestety mogą dawać poważne skutki uboczne, co dla większości osób nie jest do zaakceptowania.

Do leczenia bliznowców stosuję się także krioterapię, czyli zamrażanie ciekłym azotem lub pastą CO2. Laseroterapia natomiast przyczynia się zmniejszenia ilości kolagenu wytwarzanego podczas procesu gojenia ran. Silikon zaś stosuje się w postaci maści lub plastrów. Ta metoda łagodzi uczucie świądu, poprawia koloryt i zmniejsza napięcie tkanek wokół niedoskonałości.

Moc 7 witamin. Olej z awokado Nanoil – właściwości i działanie
Jak dbać o włosy, kiedy śpisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *