Przyczyny trądziku. Określ je tak łatwo, jak ja!

Opublikowane w: Pielęgnacja | Skóra
Trądzik

Doskonale wiem, jakie to uczucie, kiedy dzień przed mega ważną imprezą na samym środku nosa, czoła albo brody pojawia się ON. Niechciany gość. Pryszcz. Można w takiej sytuacji płakać i lamentować. Czy to coś da? Nie. Lepiej wziąć się w garść i przetestować sprawdzone sposoby na trądzik.

Cera trądzikowa to nie tylko twój problem

Nie warto się załamywać tym, że mamy trądzik. To jeden z najczęstszych problemów skórnych, z którym właśnie teraz, w tym momencie walczą tysiące osób na całym świecie. Ani ja, ani ty nie jesteśmy w tym problemie osamotnieni!

I w sumie dobrze, że cera trądzikowa to problem wielu osób. Łatwiej o znalezienie dobrego sposobu na zwalczenie trądziku. Możemy czerpać z doświadczenia innych osób, wybierać sprawdzone metody i składniki, które ktoś już przetestował, potwierdził ich działanie. Jak to mówią: w grupie raźniej, bo wsparcie jest ważne.

Obserwuj i określ rodzaj trądziku

Na początek przypomnę, że cera trądzikowa to nie jest jakiś tam pojedynczy kłopot. To złożony problem. Trądzik może mieć bardzo wiele różnych przyczyn, czasami całkowicie od nas niezależnych. Warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj trądziku, bo łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie metody walki z wypryskami.

  • Ropny trądzik na brodzie i żuchwie

Przyczyna: STRES

Zazwyczaj powoduje go stres. W efekcie zwiększenia się poziomu kortyzolu, gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zdwojoną siłą i pojawia się trądzik. Nerwusy mają też tendencję do rozdrapywania zmian skórnych, co również pogarsza stan skóry. Postaraj się zminimalizować stres i wysypiaj się porządnie, a zobaczysz, że trądzik zniknie szybciej, niż myślisz.

Przyczyna: TOKSYNY

Tutaj winowajcą są zanieczyszczenia, dlatego tego rodzaju trądzik częściej mają osoby mieszkające w dużych miastach. Słusznie przestrzegają nas przed szkodliwością smogu. Toksyny podrażniają i wysuszają skórę, która w reakcji obronnej zaczyna produkować więcej łoju. Nie dość, że to idealna miejscówka dla bakterii to jeszcze sebum naszej skóry reaguje z niektórymi toksynami, zaklejając pory. W tym przypadku konieczne jest dokładne oczyszczanie cery każdego dnia czymś więcej niż tylko samą wodą. Ta w miastach bywa twarda i dodatkowo nam szkodzi.

  • Czerwone krostki na nosie

Przyczyna: SŁOŃCE

Słońce to wróg cery, i to właśnie ono powoduje tego rodzaju trądzik. Narażona na promieniowanie UV cera przesusza się i podrażnia, czego efektem są zmiany zapalne. Czasowo trądzik może zmaleć, dlatego gdzieś kiedyś słyszałam, że niektórzy polecają opalanie w przypadku tego problemu. Nie wiedząc, że po kilku dniach problem narośnie ze zdwojoną siłą. Chroń skórę przed słońcem i nie pozwalaj, aby promieniowanie UV miało na nią zły wpływ.

  • Swędzące i ropne krosty dookoła twarzy

Przyczyna: ZŁA DIETA

Tego typu zmiany powoduje niewłaściwa dieta. Ale co to konkretnie oznacza? Naukowo udowodniono, że do powstawania trądziku przyczyniają się produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. ziemniaki, piwo, napoje słodzone, lody, banany, miód, jasny chleb), mleko oraz czekolada. Choć mówię to z bólem, unikajmy tego rodzaju pokarmów, jeśli chcemy pozbyć się wyprysków pojawiających się naokoło twarzy. Trądzik bardzo często jest wynikiem nietolerancji pokarmowych. Uważaj na to, co jesz i dbaj o to, aby stosować zrównoważoną dietę.

  • Zmiany na czole i linii włosów

Przyczyna: ĆWICZENIA

Pojawiające się na czole pryszcze to najczęściej efekt… nadmiernego wysiłku. Tak jest! Intensywne ćwiczenia mogą przyczyniać się do zaostrzania objawów trądziku. Bezpośrednio bierze się on z kwaśnego i słonego potu, który zmienia pH skóry i ułatwia bakteriom namnażanie. Sytuację pogarsza np. używanie przepoconego ręcznika lub ocieranie poty z czoła frotką. Wiecie, że dziewczyny, które regularnie ćwiczą, bardzo często mają również trądzik na plecach i dekolcie? Jeśli ćwiczymy, musimy dobrze oczyszczać skórę i dbać o higienę.

Inne przyczyny trądziku

Okłamałabym was, gdybym powiedziała, że te pięć przyczyn to jedyne, które powodują trądzik. Niestety wyeliminowanie wszystkich nadal może nie pomóc. Podstępne, zdradzieckie, pojawiające się znienacka pryszcze mogą mieć również inne przyczyny:

  • niekorzystne zmiany hormonalne,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • kosmetyki z substancjami komedogennymi,
  • przeterminowane kosmetyki,
  • spanie w makijażu,
  • reakcje alergiczne (nie tylko na jedzenie).
Zalety peelingów solnych. Jak zrobić domowy peeling solny?
Jak sprawdziły się u mnie cienie do powiek Editorial Eye Palette Intense Clays marki Laura Mercier?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *