Właściwości nagietka lekarskiego. Jak wpływa na urodę?

Opublikowane w: Pielęgnacja | Porady i wskazówki

Hej,

dziś krótki wpis o ziółkach, a właściwie jednym – nagietku lekarskim. Znacie tę roślinę? Wiecie, jakie ma właściwości? Jeśli nie, to zapraszam na wpis. Przygotowałam specjalnie dla Was kilka ciekawostek. 🙂

Nagietek lekarski. Poznaj go lepiej!

To roślina, która należy do rodziny astrowatych. Znajdziecie ją w wielu przydomowych ogrodach i na łąkach. Bardzo łatwo rozpoznać ją po charakterystycznym ubarwieniu – ma pomarańczowy środek i płatki w równie intensywnym kolorze. Ten słoneczny kwiatuszek nie jest jednak tylko ozdobą. Na całym świecie wykorzystuje się m.in. właściwości lecznicze nagietka. Produkuje się z niego napary, syropy, okłady oraz maści. Sama stosowałam kiedyś maść nagietkową, bo jest naprawdę dobra na odciski!

To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o nagietku. Tę niepozorną roślinę można wprowadzić też do pielęgnacji. Po co? O tym poniżej.

Właściwości lecznicze nagietka

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest koszyczek nagietka, czyli cały jego pomarańczowy kwiat. Kryje się w nim wiele cennych substancji np. żywica, olejek eteryczny, rutyna, saponiny, związki terpenowe, sterole roślinne, kumaryny i wiele innych. Ich nazwy mogą Wam niewiele mówić, ale wierzcie, że są bardzo cenne z punktu widzenia zdrowotności.

To dzięki tym wszystkim składnikom nagietek lekarski sprawdza się jako środek przeciwzapalny. Łagodzi stany zapalne, a oprócz tego przyspiesza gojenie ran, stąd wspomniana wcześniej maść nagietkowa na odciski: sprawia, że skóra szybciej się regeneruje, a odcisk znika. Oprócz tego nagietek lekarski:

  • zmniejsza podrażnienia
  • regeneruje poparzoną skórę,
  • wspomaga leczenie owrzodzeń,
  • zmniejsza obrzęki i siniaki,
  • działa rozkurczająco i moczopędnie,
  • działa przeciwgrzybiczo,
  • przynosi skórze ukojenie.

Nagietek lekarski w pielęgnacji

Ja chciałabym Wam jednak przedstawić nieco inną stronę nagietka, a konkretnie tę, dzięki której możemy zadbać nieco o swój wygląd. Nie wiem, czy wiecie, ale dostępne jest również wiele kosmetyków z nagietkiem m.in. kremy do twarzy idealne dla skóry wrażliwej, kremy pod oczy, mleczka i balsamy do ciała.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie kwiaty nagietka (świeże lub suszone) wykorzystać też do przygotowywania domowych kosmetyków np. maseczek, okładów, wcierek itp. Z pewnością nie pożałujecie.

Jaki nagietek wpływa na skórę?

Naturalne kremy z nagietkiem może stosować każdy, bo działają dobroczynnie na każdy typ skóry, ale polecane są szczególnie do cery wrażliwej. Jeśli ma skłonność do podrażnień, nagietkowy kosmetyki przyniosą jej ukojenie. Nie bez powodu nagietek jest też stosowany w produktach pod oczy – zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami. Poza tym nagietek:

  • zmniejsza niedoskonałości skóry,
  • wygładza i likwiduje szorstkość,
  • poprawia poziom nawilżenia,
  • łagodzi podrażnienia i koi skórę,
  • regeneruje skórę po opalaniu,
  • przywraca skórze naturalne pH.

Jak nagietek wpływa na włosy?

Nagietek lekarski to roślina bardzo uniwersalna, o wielu zastosowaniach. Można stosować go nie tylko na skórę twarzy i ciała, ale też na skórę głowy. Na co pomaga? Przede wszystkim zmniejsza przetłuszczanie się włosów, bo reguluje pracę gruczołów łojowych, a do tego wspomaga leczenie łupieżu, więc warto szukać go np. w szamponach do włosów. Płukanka z nagietka nie tylko przywróci równowagę skórze głowy, ale też wzmocni włosy i poprawi ich nawilżenie.

Regeneracyjne serum do rzęs REGENERUM – zapowiedź testu
Cytryna w kosmetyce. Jakie ma właściwości i do czego ją wykorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *