Zmarszczki mimiczne – czym są i co je powoduje?

Opublikowane w: Cera
Zmarszczki mimiczne

Cześć!

Śmiech, płacz, zdziwienie i mnóstwo innych emocji. To właśnie one powodują zmarszczki mimiczne. Wgłębienia i linie przy kącikach oczu i ustach, na czole i przy nosie uwidaczniają się wraz z wiekiem. Sprawdź, czym dokładnie są i co je powoduje, a będziesz wiedziała, jak je zminimalizować i jak dbać o skórę dojrzałą.

Zmarszczki i ich rodzaje

Jeżeli chcesz mieć gładką skórę i wyglądać młodo, to powinnaś wiedzieć, jak radzić sobie ze zmarszczkami. Ale najpierw poznaj wszystkie ich typy. Oto one:

  • zmarszczki płodowe – znajdują się na szyi i przebiegają poprzecznie, występują od urodzenia i niestety nie mamy na nie wpływu;
  • bruzdy ruchome – są na dłoniach i stopach, nie są zależne od stanu skóry, lecz od jej podłoża. Powstają przez zapadanie się skóry we wgłębienia związane z budową anatomiczną ciała i zależą od wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej. Wpływają na charakterystyczny wygląd człowieka, a u osób otyłych takie zmarszczki tworzą się na nowo;
  • zmarszczki suche – pojawiają się w wyniku przesuszenia warstwy rogowej naskórka. Da się je zmniejszyć lub usunąć za pomocą produktów wpływających na nawilżenie skóry, w wieloraki sposób;
  • zmarszczki starcze – powstają z biegiem lat w wyniku utraty kolagenu i kwasu hialuronowego. Włókna kolagenowe tracą elastyczność, tkanka podskórna się zmniejsza, a mimika pozostawia trwałe ślady. Dochodzi do zapadania skóry wokół oczu i ust;
  • zmarszczki mimiczne – powstają w wyniku skurczów około 30 mięśni, które kontrolują marszczenie brwi, mruganie powiekami i uśmiechanie się. Czy wiesz, że każdego dnia te mięśnie wykonują aż 15 tysięcy ruchów powodujących napięcia skóry, co z kolei przyczynia się do powstawania zmarszczek. Pogłębiają się podczas wyrażania emocji i pogłębiają się w miarę utraty kolagenu, w wyniku utraty sprężystości skóry. Zmarszczkami mimicznymi są: kurze łapki, lwie zmarszczki, linie zmartwienia położone między brwiami. Nie mamy na nie zbyt dużego wpływu, bo są uzależnione od czynników genetycznych, trybu życia i oddziaływania słońca.

Mięśnie twarzy a zmarszczki

Mimika powstaje wtedy, gdy impulsy nerwowe docierają przez mózg do komórek mięśniowych. Ruchy mimiczne powstają przy skurczach mięśni twarzy, a fałdy skórne tworzą wtedy linie i zmarszczki. Proces skurczów mięśni jest bardzo skomplikowany, bo podczas niego dochodzi do przekazywania substancji biochemicznych. A wszystko to dzieje się w ułamkach sekund.

Jak wygładzić zmarszczki mimiczne?

Postaw na dobry sen. I nie chodzi mi tylko o osiem godzin wysypiania się, lecz także o sposób, w jaki to robisz. Niektórzy mówią, żeby nie spać na boku lub na brzuchu, ale nie oszukujmy się – jest to po prostu niemożliwe. Wystarczy wymienić zwykłe poszewki na jedwabne lub z bawełny egipskiej oraz takie, które nie mają suwaków i guzików. Śpiąc w takiej pościeli, na pewno nie nabawisz się głębokich zmarszczek lub nie pogłębisz tych, które już masz.

Dobra dieta to podstawa. Organizmowi dostarczaj takich składników odżywczych, które zadbają o skórę, zwiększą produkcję kolagenu i gęstość skóry, zwiększą poziom nawilżenia. Do diety wprowadź takie produkty, które zawierają witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i inne substancje odżywcze. Pamiętaj także o regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości wody niegazowanej. Dorosłej osobie wystarczy około 1,5 litra wody na dzień. Dzięki temu nawilżysz nie tylko organizm, lecz także skórę, a co za tym idzie, unikniesz pogłębienia zmarszczek i powstania nowych.

Ćwicz mięśnie twarzy. Masaże, rozciąganie i ugniatanie mogą wydawać się bezsensowne, bo oddziałują na mięśnie, a te z kolei prowadzą do powstania zmarszczek. Ćwiczenia te natomiast mają na celu wypychanie policzków, uciskanie czoła przy jednoczesnym unoszeniu zmarszczek, robienie tzw. dzióbka.

Wypełniacze też się przydadzą. Głębokie zmarszczki można spróbować wypełnić kwasem hialuronowym lub botoksem oraz spłycić zabiegami mezoterapii z odżywczym koktajlem. Pierwszy zabieg powoduje paraliż mięśni, co nie dla wszystkich jest zadowalające. Drugi zabieg zaś powoduje mikrouszkodzenia, co przyczynia się do samoistnej regeneracji skóry.

Rośliny ozdobne i przyprawy – co mogą dać twojej skórze i twoim włosom?
Naturalna pielęgnacja urody. Jak zrobić to dobrze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *